За едни - пари, за други - вето
/ брой: 183
Учи, мама, за да не работиш. Имаше такова клише... Модерните времена обаче налагат нов прочит. Все по-убедително се налага моделът "Не учи, щом има кой да ти плаща". Да, за похода на калинките иде реч. Последните години популацията им застрашително нарасна във втория и третия ешелон на висшата бюрокрация.
Често те не знаят защо са там, където са, не носят отговорност, но взимат солидни бонуси. Секретарка да си в социалното министерство от кабинета "Борисов". Чисти 5 хиляди като бонус всеки месец. За данъкоплатеца, който често е в пъти по-квалифициран, също има бонус - неграмотна кореспонденция с администрацията и размотаване, докато не забрави за какво е отишъл. Това, че мнозина не знаят езици и са компютърно неграмотни, е отдавна известно. Смутителното в случая е, че слабо подготвена се оказва и администрацията на държавния глава. И това личи не само от скалъпените речи, които му подготвят, или от некомпетентните пиар съвети.
Пролича и от обявената вчера програма за повишаване квалификацията на служителите в президентската администрация. Проблемът не е, че близо 50 хил. лв. ще отидат за езиковото обучение на 60 чиновници. А в помпозното наименование на проекта "Администрацията на президента - развиваща се и модерна институция".
Ако не са достатъчно квалифицирани служителите, какво търсят в най-висшия държавнически ешелон, и не са ли длъжни сами да се обучават? Вместо да се наливат пари в посредствено подготвени хора, не е ли по-практично да се наемат висококвалифицирани? Все пак ние, данъкоплатците, им плащаме заплатите. От друга страна - за администрацията президентът е много загрижен, но за обществото, което тепърва ще страда заради скалъпения бюджет на ГЕРБ, страданието е привидно. Значи за чиновниците му пари ще се намерят, а за парите за бизнеса и за мерките на новия кабинет - вето?!