12 Юли 2025събота23:30 ч.

За масов мор на пчели алармират от бранша

Само в Добричко са засегнати няколко стотин кошера, пострадали са и пчелари от Силистренско

/ брой: 103

автор:Мая Йовановска

visibility 849

За масов мор на пчели сигнализираха пчелари от силистренското село Зафирово. Стопаните се съмняват, че насекомите са отровени от препарати за растителна защита, с които са пръскани близките ниви, предаде вчера econ.bg. Същевременно председателят на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов съобщи вчера пред ДУМА, че от близо месец има такъв мор по пчелите в Добричко. Вече сме алармирали и МЗХ, каза той. По неговите думи това е следствие от пръскането с препарати за рапица.
"Всяка година в района на Добрич, където е най-концентрирано с пчелни семейства, се получават големи отравяния. Това става заради пръскането на рапицата срещу рапичния цветояд. Въпреки че арендаторите уведомяват за тези пръскания, резултатите са катастрофални за пчеларите. Това се доказва с протоколи и се сезира комисията, която трябва да установи щетите. Обикновено обаче тези протоколи не ни ги признават, защото за 6 часа активните вещества се разграждат в умрелите пчели и това трудно се доказва", обясни Михайлов.
Засегнати в Добричко са неколкостотин кошера, съобщи Михайлов. По неговите думи преди две години по същия начин са били засегнати 700 пчелни семейства. Тогава хората не бяха обезщетени, заяви той. И сега пчеларите са направили протоколи и са поискали обезщетение, но не могат да си защитят правата. Досега няма осъден арендатор. Дори и това да стане, парите отиват в републиканския бюджет, а пчелари не получават и стотинка, каза още той.
Михайлов съобщи, че в Съюза на пчеларите има постъпили жалби и от отделни пчелари от Силистренско, където също има пострадали пчелни семейства в резултат от пръскането на рапицата. Доктор Димитър Ангелов, участъков ветеринар за село Зафирово, съобщава, че пчелите излизали сутрин на паша и не се прибирали в пчелните семейства, а падали на земята дезориентирани.
Пчеларите предполагат, че близките ниви са пръскани с препарати, вредни за насекомите, и това е причината за бедствието. Друг пчелар от селото Христо Илиев посочва, че преди 4-5 години се случило същото. Тогава обаче е бил вдигнат голям шум и арендаторите са сменили препарата, който е имал 3-4 дни карантинен период, а пчелите са били спасени.
"След като изпратим лабораторни изследвания и се установи каква е причината - дали от заразно естество, или интоксикации, тогава вече можем да предприемем съответните мерки, но бедата е там, че това се наблюдава повсеместно по всички пчелини", обяснява доктор Ангелов.
Пчеларите са сигнализирали в Българската агенция по безопасност на храните и са организирали подписка с искане институциите да следят по-строго с какви препарати се третират земеделските култури.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ