26 Април 2024петък16:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За него трябва да се казва само истината

Малко известната биография на Христо Ботев от Евгений Волков хвърля различна светлина върху личността на именития българин

/ брой: 290

автор:Дума

visibility 1359

Д-р Радко Ханджиев

"Щастие за Ботев е, че е умрял, без да дочака времето, когато в родна България би могъл да бъде обесен за крайните си убеждения и за своята революционна смелост."

Това прозрение на Стефан Стамболов е втъкано като червена нишка в почти неизвестната биография на Христо Ботев (чието ново издание пусна "ФАБ"). Авторът й - руският емигрант Евгений Волков, от 1913 до 1915 г. живее и работи в България и педантично издирва документи и материали, както и свидетелства на съвременници на Ботев. За значимостта на труда говори фактът, че през 1916 г. Иван Шишманов лично го докладва в БАН, а за редактори са назначени членовете й Михаил Арнаудов и Боян Пенев. Поради материални затруднения, които и тогава е изпитвала академията, книгата е издадена едва през 1929 г. През следващите 80 години става библиографска рядкост и практически е забравена дори от професионалните историци.
Авторът е подчертано критичен към ранните биографи и изследователи на поета, които са "политици-дилетанти" или "обикновени разказвачи", а не хора на науката или на литературната критика. Повечето искали да видят в Ботев свой знаменосец: носител на българската национална идея, продължител на българските хайдути, бунтар, социален реформатор, космополит-безотечественик. Намирали се и такива, които го обявяват за "вагабонт", замесен с руски "нихилисти" - "от тайните", както се изразяват Стоян Заимов и Захарий Стоянов.
Евгений Волков проследява житието на поета в непосредствена връзка с дейността на неговите съвременници - учители и другари, съратници и последователи: Раковски и деятелите от първия Таен български революционен комитет в Румъния; Каравелов и Левски; българските хайдути; Светозар Маркович и сръбската Омладина; водачите на руската революционна интелигенция Чернишевски, Писарев, Добролюбов, Херцен; членовете на бакунинския "Славянски събор"; народоволецът Сергей Нечаев; основоположникът на социализма в Румъния Добруджану-Геря; колосите на европейската мисъл и дело Мацини, Гарибалди, Кошут, Маркс. Техните идеи и настроения показват колко тясно е свързан Христо Ботев с общия идеен дух на епохата и как под тяхното влияние се оформя неговият духовен облик, разцъфтява яркият му публицистичен и поетичен талант. Както и разбирането му, че борбата за политическото освобождение на българския народ е неразделна част от общата борба на потиснатите и угнетени от целия свят против всяка тирания.
За Ботев трябва да бъде казвана само истината, подчертава авторът, придържайки се към девиза на самия поет, отбелязан върху заглавния лист на знаменитата му уводна статия във в. "Дума на българските емигранти": "Истината е свята!"
Забравената биография е изключително интересна и препоръчителна не само за професионалните историци, но и за широката публика.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 299

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 295

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 258

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 265

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ