20 Април 2024събота16:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В специализираните списания все още няма научни статии за тази процедура

За пръв път човек получи бъбрек от прасе

Революционната операция е извършена от хирурзи в Ню Йорк

/ брой: 202

автор:Дума

visibility 100

Хирурзи в Ню Йорк направиха успешна трансплантация на бъбрек от генномодифицирано прасе на човек. Органът функционира нормално, пише вестник "Ню Йорк таймс", съобщиха информационните агенции. 

Животното е отгледано специално за целта. По научен път органът е "програмиран" така, че да не бъде отхвърлен от човешки организъм, съобщава бТВ. Процедурата е извършена на човек в мозъчна смърт на апаратно дишане. Новият орган е започнал да произвежда "почти веднага урина и други отпадъчни продукти", разказва лекарят, извършил операцията, д-р Робърт Монтгомери. Според него генномодифицираните прасета могат потенциално да се превърнат "в устойчив и възобновяем източник на органи". 

Според американските медии процедурата е извършена през септември тази година.

"Това е огромен пробив. Изключително голямо постижение. Но все още ни предстои да научим повече за продължителността на работата на органа", заявява пред "Ню Йорк таймс" професор, участвал в изследването. 

Медицинският пробив е напът да спре недостига на органи за пациенти, нуждаещи се от трансплантация. Въпреки това много въпроси остават без отговор - например, какви ще са дългосрочните последици за човешкия организъм.

"Имаме нужда да знаем повече, преди тази практика да се въведе в медицината. И все пак това е пробив, голяма работа е", заявява д-р Дори Сегев, трансплантационен хирург в медицинския университет "Джон Хопкинс".

Изследователите отдавна проучват "отглеждането" на органи при прасетата, които да са подходящи за трансплантация на хора. Целта е да не се чака на донори, а да има постоянна наличност от различни органи - сърца, дробове, бъбреци.

В момента над 100 хил. американци са включени в листата на чакащите трансплантация на бъбрек пациенти. В ЕС такива са над 60 000 души, от които в България са близо 900. 

 

 

 

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ