За цената на тока или Кошмарите на българина
/ брой: 198
Установено е, че сънят спохожда човека минути след заспиването и минути преди събуждането му. Така че ако някой ви каже цяла нощ сънувах еди-какво си, не му вярвайте. Няма как да е сънувал цяла нощ. Освен ако цяла нощ само се е будил и заспивал.
Освен това е установено, че петдесет процента от съдържанието на съня човек забравя в момента на събуждането, а деветдесет процента забравя десет минути, след като се е събудил. Също така е установено, че през лятото, когато температурите са по-високи, призори сънуваме повече, отколкото през другите сезони и по тази причина хората, населяващи по-северните географски ширини - ескимоси, лапландци и чукчи, сънуват по-малко от хората, населяващи умерените пояси. Тук трябва да направим и уточнението, че в едно лятно утро, каквато е темата ми днес, ескимосът обикновено сънува, че му е студено, а италианецът обикновено сънува, че му е горещо.
Но нека оставим другите страни и народи и да се съсредоточим върху нашите сто и единадесет хиляди квадратни километра и да видим какво сънува българинът в едно лятно утро.
Специалистите са на мнение, че в лятно утро българинът сънува главно кошмари. Поради тоталното затопляне на планетата и предизвиканото от него топене на ледниците българинът в лятното утро обикновено сънува, че ще му увеличат цената на тока. Тръгвайки обаче по пътя на асоциативния поток, той моментално започва да сънува, че ще му увеличат и цената на парното, на бензина, на кренвиршите, на яйцата, на краставиците, на доматите и на свинските крачета. Базирайки се на това увеличение, българинът започва да сънува, че заплатата му все повече и повече няма да му стига, че ще затъне в нови дългове и че жена му ще избяга с пътуващ цирков акробат, което внася атавистична нотка в съня, тъй като пътуващи циркови акробати от петдесетте години на миналия век вече няма. Известно е обаче, че при сънищата логиката е твърде редуцирана, така че бягството на съпругата с акробата в съня на българина обикновено поражда необичайни причинно-следствени връзки, които водят (в съня, разбира се) до открадване на личния му автомобил, до посещение на данъчен инспектор, до заразяване с африканска венерическа болест и до разговор с известен политик на тема морал, както и до ново поскъпване на тока, парното, водата, телефона, сиренето, яйцата и пресния лук.
Ето защо в ранно лятно утро българинът най-често се мята в леглото, облян в пот, споменава своята майка, както и множество чужди майки, но в никакъв случай не желае да се събуди, защото знае, че колкото и кошмарен да е сънуваният в момента сън, той може и да се окаже една светла мечта, в сравнение с това, което го очаква наяве. Както стана например с цената на тока. Под влияние на водно-енергийния ни шаман Семерджиев българинът сънуваше, че токът ще поскъпне само с десет процента, а той взе, че поскъпна с тринайсет!
И изобщо - приятни сънища, скъпи сънародници!