29 Ноември 2025събота01:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"За земята": Пет теца на Ковачки "спестили" 74 млн. евро

Български въглищни централи вероятно са лъгали за въглеродните емисии с години

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 468

Пет централи, свързвани с консултанта Христо Ковачки, са скрили документално близо 2 млн. тона въглеродни емисии и така са си "спестили" поне 74 691 047 евро за пет години. Тази сума е трябвало да дадат за закупуване на квоти, които да покрият това замърсяване. Това сочи експертен доклад "Скритата картина на замърсяването с въглероден диоксид: как несъответствия в данните облагодетелстват топлоелектроцентралите от кръга "Ковачки", направен по поръчка от Екологично сдружение "За Земята".

Заключенията в него се оповестяват ден след като над 150 полицейски служители, ГДБОП и ДАНС извършиха проверки във въглищни електроцентрали и топлофикации в 11 града. Обектите са свързвани с Ковачки, а Европейската прокуратура обяви, че става въпрос за мащабна акция по информация за извършени измами за милиони евро, свързани с недеклариране на емисии на парникови газове от години. 

Сега от доклада става ясно, че топлофикациите в Перник и Сливен и тецовете "Бобов дол", "Брикел" и "Марица 3" са изхвърлили, без да отчетат, 1 957 682 т въглероден диоксид, като са укрили това с различни технически способи Докладът обхваща годините между 2017-а и 2021-ва и използва публично достъпни данни за използваните количества горива, емисионните фактори и емисиите на парникови газове на инсталациите. Спестяването на част от емисиите в подаваните от тецовете данни е невъзможно да се случи без съдействието на фирми-верификатори на емисиите, отбелязва екосдружението.

Почти цялата документация на ТЕЦ "Бобов дол" е била иззета при проверката на ДАНС и ГДБОП. Има и разпитани по досъдебното производство, започнало по сигнал, съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Любомир Спасов. Той добави, че няма никакви притеснения за проверката, която била преднамерена. Според него няма да се стигне до  затваряне на ТЕЦ "Бобов дол".

Топлофикацията във Велико Търново е оказала пълно съдействие и е предала всички изискани документи по проверката, заяви изпълнителният директор на дружеството Александър Димитров и отрече да има нарушения в топлоцентралата.

"Няма такова нещо, категорично го заявявам, никакъв проблем с емисиите. Няма задържани. Абсолютно всички документи, които са изискали компетентните органи, са били предадени. Изпълняваме точно и коректно всички законови уредби, които са установени във връзка с емисиите на въглероден двуокис," коментира той.

"ТЕЦ "Брикел" в Гълъбово работи в нормален режим, въпреки че и вчера продължиха проверките под ръководството на Европейската прокуратура. Изисква се предимно документация", заяви изпълнителният директор на дружеството Янилин Павлов. Той допълни, че няма притеснения и  съдейства на 100%.

Обсъждат три варианта на тунел под Петрохан

автор:Дума

visibility 1239

/ брой: 224

Подменят 40 км водопроводи в София

автор:Дума

visibility 1242

/ брой: 224

Европрокуратурата разследва Загреб и Рим

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 224

Пенкова иска от ЕК още права за регионите

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 224

Полша и Балтика се страхуват от Русия

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 224

Тръмп посъветва Япония да не провокира Китай

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 224

Тъжен извод

автор:Александър Симов

visibility 1140

/ брой: 224

За мъжете в униформа

visibility 1050

/ брой: 224

Когато имаше масов спорт - приоритет на държавата

visibility 1162

/ брой: 224

Спрете да лъжете! Путин не ни е враг

visibility 1248

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ