05 Май 2024неделя15:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Забраната за добив на шистов газ трябва да остане

ЕП поиска ограничения за подобен род дейности чрез метода на фракинга

/ брой: 273

visibility 415

Кристиан Вигенин,
евродепутат, зам.-член в Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните


На пленарната сесия в Страсбург през изминалата работна седмица ЕП гласува две резолюции по отношение на промишлените, енергийните и други аспекти на шистовия газ и шистовия нефт и по отношение на въздействието на дейностите по извличането им върху околната среда, подготвени съответно от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика и Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните. Взетото решение потвърди компетенцията на страните-членки сами да могат да решават дали да позволят или да забранят добива на шистов газ на своя територия, но от ключово значение за защитата на околната среда и човешкото здраве беше, че поискахме солиден регулаторен режим и изисквания за всички свързани дейности, включително за добива чрез метода фракинг.
Европейската комисия в момента провежда няколко проучвания, които да определят дали съществуващата законодателна рамка адекватно регулира възможностите за извличане на гориво от шисти, както и какви биха били в дългосрочен план рисковете за околната среда, питейната вода и почвите. Европарламентът настоя Еврокомисията да предложи регулаторни мерки на европейско ниво, само след като този цялостен анализ на перспективата за разширен добив на неконвенционални изкопаеми горива бъде завършен. Дотогава призовахме държавите-членки да бъдат предпазливи в действията си. Това бе решението на социалистите, което взехме, въпреки силния натиск от страна на енергийните лобита да бъдат премахнати пречките пред индустрията за развиване на този вид дейност.
Все още има твърде много въпросителни по отношение на обема на резервите в Европа и въздействието на фракинга върху околната среда, а вече разполагаме с отрицателния пример на САЩ, където липсата на адекватна регулаторна рамка и задълбочени изследвания доведе до замърсяване на води. Във Великобритания например една от двете страни в ЕС, които са започнали технологични изпитания за извличане на шистови горива, се наблюдава засилена сеизмична активност, което принуди британците да обявят, че преустановяват опитите в тази сфера. 
Затова ние от Групата на социалистите и демократите поискахме да бъдат въведени изисквания, най-важните от които са свързани със задължителната оценка за въздействие върху околната среда. Трябва да се използват екологично безвредни процеси и оптимални техники, за да се гарантират най-високите стандарти на сигурност. По отношение на водата настояхме фракинг течностите да се третират като опасни отпадъци, както и да има забрана за извличане на шистов газ чрез хидравлично фрактуриране в зони с питейна вода и колкото е възможно повече вода, използвана в процеса, да бъде рециклирана. Друго задължение на компаниите ще бъде да разкриват какви химикали използват при добива, за да отговарят на европейското законодателство, както и изцяло да финансират сами изграждането на нужната инфраструктура, без да разчитат на инвестиции от страна на ЕС за иновации в тази сфера. Призивът към държавите, които биха разрешили извличането на този вид горива, е да адаптират съществуващото национално законодателство в енергийния сектор, за да отговаря на спецификите на добива чрез фракинг, както и да осигурят достатъчен човешки и технически капацитет за мониторинг и оценка на дейностите, включително подходящо обучение за служителите на компетентните национални органи.
Приемането на доклада на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните не бива да се смята за зелена светлина за добива на шистов газ в страните-членки на Европейския съюз или подкрепа от Европейския парламент в тази посока. Гласувах "за" резолюцията, защото текстът преди всичко поставя ограничения и стандарти, които се очаква да бъдат спазвани в страните, където този добив е разрешен.
Що се отнася до доклада на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, според мен, този доклад отива твърде далеч и в по-голямата си част търси аргументи в полза на добива на шистов газ и нефт. Особено любопитно е, че има цял раздел, в който се говори за общественото мнение и как населението да бъде успокоено, бих казал, приспано. Въпреки че ЕП не позволи шистовият газ да бъде свързан с борбата с климатичните промени, с което Групата на социалистите и демократите спечели важна победа, крайният резултат не ми позволи да последвам моята група и аз не подкрепих този доклад, а гласувах "въздържал се".
Аз самият съм привърженик на пълната забрана за извличане на шистов газ по метода фракинг и се надявам, че България ще остане една от страните, в които тази дейност е забранена. Политическият риск, свързан със зависимостта от внос на горива, не може да оправдае поемането на високия екологичен риск от прилагане на недостатъчно развита и не безопасна технология. Ако България има промишлени запаси от шистов газ - нека ги оставим на децата си, те ще намерят начин да ги оползотворят по-добре от нас.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ