Забраниха масовите прояви на закрито в цялата страна
Масовите прояви на закрито в цялата страна, основно културни и спортни събития, ще бъдат отменени. Това реши правителството на извънредното си заседание днес заради първите потвърдени случаи на коронавирус в България.
Предложението бе на Националния оперативен щаб срещу коронавируса. Първоначалната идея бе това да се случи само за местата, където са доказани заразени пациенти, но то претърпя промяна.
Категорично бе отхвърлена идеята да се затварят градове, както се случва в някои държави. Има и страни, в които нарушаването на карантината е престъпление. У нас подобни крайни мерки няма да бъдат взимани, ще се разчита на убеждаването на хората.
Борисов призова министрите да дадат личен пример. „Трябва да дадем личен пример и всеки от нас от днес нататък трябва да покаже как се спазват мерките за коронавируса. Сега банкетите за 8 март какво са, като почнат да танцуват, надали от 2 метра ще танцуват. Затова ги умоляваме. Снощи 1 часа като минах цяла София беше все едно ден. Групи, групи, нали и вие сте ги видели. И не бяха разтревожени хората, бяха весели. От друга страна по-добре да са весели, да са жизнени, отколкото да са паникьосани. Да ги окуражим и да продължат така", поразсъждава премиерът. И продължи: „Коронавирусът не подбира. И аз вчера направих голяма глупост, нямаше коронавирус и ние подценявахме. На 3 март препоръчахме, никой не го спази и аз вчера се натиках сред 10 000 души и се прегръщах и целувах. Това важи за всички, ако искаме да дадем личен пример, всеки от нас от днес нататък трябва да покаже как се спазва".
Той обърна внимание, че в Италия има министри и началник кабинети, заразени с коронавирус и призова министрите да носят маски. От днес разпореждаме мерките, така че всички да ги спазват и вие от щаба. Вие се въртите непрекъснато в такава среда, ходите по лаборатории, във ВМА, дайте пример, обърна се премиерът към членовете на Националния оперативен щаб.