15 Май 2024сряда12:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Закъснява реализацията на европроекти от новия период

Отворените програми със заявен интерес от бизнеса трябва да бъдат удовлетворени по-бързо, за да влязат свежи пари в икономиката според консултант

/ брой: 219

автор:Дума

visibility 64

България закъснява с реализацията на европейски проекти от новия програмен период 2014-2020 г., каза вчера Кристина Цветанска, председател на Асоциацията на консултантите по европейски проекти пред БНР. Цветанска смята, че целите по проектите са формулирани прекалено общо. От страна на Европейската комисия има "лицемерничене" за това как правилата по изразходване на средствата ще се опростяват, защото всъщност това не е така, допълни тя.
Цветанска напомни, че идеята на европрограмите е да подпомагат реалната икономика, но това може да стане, ако парите идват навреме, а не със закъснение. Единственият начин за противодействие на забавянето в момента е по отворените програми, по които има заявен интерес от страна на бизнеса, заявките да бъдат удовлетворени по-бързо, за да влязат свежи пари в икономиката.
При прилагането на европрограмите трябва повече да защитаваме националните си интереси, каза още Цветанска. Тя напомни, че в крайна сметка това са наши пари, средства на държавите членки на Европейския съюз, и затова трябва да отстояваме повече националните си интереси при разходването им. "В момента нямаме проекти, които да се изпълняват по новите правила за новия програмен период. Това е причината да се забави стартирането на изпълнението на проекти с близо две години", обясни експертът. Тя уточни, че много дълго на европейско ниво институциите не са могли да се разберат за целите за новия програмен период, това се е отразило на регламентите и целият процес се е забавил много.
Проблемът в България идва и от това, че липсва дългосрочна институционална памет в управляващите органи, допълни консултантът. Това е поради честите смени в ръководствата на програмите. Всяко следващо управление тепърва започва да се учи, отчете Цветанска. "В България се опитваме да решаваме всички наболели проблеми само с европейски средства, което не би следвало да е по този начин", каза тя и даде пример със земеделския сектор. По думите й години наред се опитваме само чрез инвестиции чрез Програмата за развитие на селските райони да решим проблемите в селското стопанство, а секторът всъщност имат нужда от оперативни средства.
Цветанска не е убедена, че закон за еврофондовете ще реши проблемите при реализацията на проектите. За нея важното е да прилагаме правилата правилно, защото иначе законът ще остане във въздуха, важни са нормативните актове, подчерта Цветанска.


ЕК очаква над 160 000 млади фермери да започнат бизнес с ПРСР

Над 160 000 млади европейски земеделски производители ще започнат свой собствен бизнес, благодарение на помощта, предоставена от Програмите за развитие на селските райони 2014-2020 г., съобщава EurActiv Италия. Това са първоначалните прогнози на Европейската комисия въз основа не само на програмите, които вече са приети, но и на тези, които чакат одобрение. Ако прогнозите се потвърдят, това означава, че с 16 000 повече млади фермери ще започнат бизнес по ПРСР 2014-2020, след като в старата програма за периода 2007-2013 г. новосъздадените стопанства на млади фермери са 144 000 броя.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ