29 Април 2026сряда09:57 ч.

Закон скара Полша и Израел

Варшава ограничи правата на оцелелите от Холокоста да си възстановят отнетото им имущество

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 1459

Полският президент Анджей Дуда подписа закона, засягащ имуществото на евреите, пострадали по време на Втората световна война. Става дума за поправка в законодателството, която бе одобрена от парламента този месец. Тя ограничава правата на оцелелите евреи за възстановяване на имуществото им, което е било иззето в хода на Холокоста. 

Това предизвикаха критики в Израел и САЩ, където смятат, че законът лишава евреите от правото да върнат собствеността си или да получат обезщетение за нея. Дуда каза, че е запознат с критиките към измененията, но отрича те да са насочени срещу евреите. Той подчерта, че никога не е бил безразличен към темата за Холокоста, а Полша е "пазител на паметта на жертвите на германските престъпления срещу евреите".

Израелският външен министър Яир Лапид заяви, че е инструктирал временно изпълняващият длъжността официален представител на страната във Варшава да се върне незабавно у дома "за безсрочни консултации". "Новият израелски посланик в Полша, който трябваше скоро да замине за Варшава, няма да замине на този етап. Израелското външно министерство ще препоръча на полския посланик в Израел да продължи ваканцията в страната си", съобщиха от пресслужбата на Лапид. Министърът отбеляза още, че "Полша се превърна в антидемократична, нелиберална страна, която не почита най-голямата трагедия в историята на човечеството". Лапид добави, че Израел е "в координация с американците как да реагира спрямо одобрението на закона". 

Израелският премиер Нафтали Бенет също осъди измененията в закона: "Това е срамно решение и срамно презрение към паметта на Холокоста. Израел негативно възприема приемането на закон, който не позволява на евреите да получават компенсации за имущество, откраднато им по време на Холокоста и съжалява, че Полша е решила да продължи да вреди на тези, които са загубили всичко. Израел няма да остане безразличен към такава стъпка", предупреди премиерът. Във Варшава обявиха, че ще предприемат реципрочни дипломатически мерки. 

Дизелът поскъпва, въпреки резервите на България

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 77

Плащаме и за пластмасовите бутилки

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 77

Спират парното в София

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 77

Държавата се отказва да ремонтира над 200 язовира

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 77

Китай заплаши ЕС с ответни мерки

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 77

Руски генерал призова за истинска война

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 77

Фицо обяви мерки за подкрепа на икономиката

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 77

Накратко

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 77

Отново за газлайтинга

автор:Юрий Борисов

visibility 667

/ брой: 77

Без избор

visibility 626

/ брой: 77

Великата правосъдна реформа

visibility 649

/ брой: 77

Швеция призна, че е сбъркала

visibility 714

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ