Закон заличава полските пътища
Промените ще засегнат 3,5 милиона собственици на 25 млн. парчета земя
/ брой: 281
Спорни промени в Закона за опазване на земеделските земи противопоставиха народните представители вчера.
Депутатите от БСП гласуваха против предлаганите от управляващите промени, с които на практика се заличават полските пътища. Зам.-председателят на НС Янаки Стоилов определи ситуацията с предлаганите от управляващите промени като парадоксална.
"На първо четене се обсъжда законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на земеделските земи, а на второ четене - народни представители и мнозинството в комисията ни предлагат промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, които точно нарушават опазването на земеделската земя", каза Стоилов. По думите му това, което се предлага, създава условия за премахване на полските пътища и по този начин да се засегне точно тази част, която осигурява достъп до част от обработваемите земи, съобщиха от БСП.
Депутатът от левицата Светла Бъчварова заяви, че със Закона за опазване на земеделските земи се променят 4 закона, които не са обсъждани в комисията така, както е необходимо. "Това е порочна практика, която трябва да се преустанови", категорична бе тя. По думите й Законът за собствеността се променя вече 3 пъти, като е бил направен реверанс към земеделските производители полските пътища да могат да се предоставят под наем, да има правно основание за тяхното ползване и съответно да се ползват субсидии за тях.
Това, което се предлага сега, е полските пътища да се заличат въобще, защото те влизат в масива за ползване, което означава, че ще ги ползваме и в някакъв момент може да бъдат тотално размити, да изчезнат, обясни Бъчварова. Тя припомни обявената преди няколко дни информация от Министерството на земеделието, според която има 25 млн. парчета земя и 3,5 млн. собственици. "Ако тези собственици решат да ползват земята си в някакъв момент, те няма да имат път, защото този път ще бъде изтрит от картата, и затова тази промяна ще създаде много проблеми в бъдеще от общините да могат да получават и пазят тези полски пътища", каза още Светла Бъчварова.
Министърът на земеделието и храните Десислава Танева изтъкна, че парламентът вече е приел, че когато в масивите за ползване попадат общински полски пътища, земеделците с ангажимент да плащат съответен наем да имат правно основание, а общината да получи приход.
За строителство, извършено върху земеделска земя, без да е променено нейното предназначение, собственикът на обекта няма да заплаща стойността на земята, а само съответната санкция и двойния размер на таксата за промяна на предназначението. Когато строителството е извършено върху държавна или общинска земя, след заплащане на тези суми собственикът на обекта ще може да придобие собствеността върху земята по ред, определен в правилника за прилагането на закона, гласят още промените.