14 Юли 2025понеделник20:45 ч.

Залязващата слава на козята кожа*

Бъдещето на общинската фирма за охрана "Егида" остава черно и неясно

/ брой: 273

автор:Деси Велева

visibility 437

Краят на столичната общинска фирма "Егида" в този й вид е предизвестен и гарантиран. Анализът на икономическото състояние на дружеството недвусмислено показва, че то не печели и трупа дългове. Сочи още, че като търговско дружество няма перспектива за развитие и мерки за оздравяване едва ли ще са от полза. За тежкото състояние опозиция и управляващи са единодушни. Само че според БСП дружеството вече е в технически фалит, докато ГЕРБ предричат самоликвидация до 3 години.

Предупреждения и факти

Преди близо два месеца общински съветници от БСП предупредиха за тежкото положение на фирма "Егида". Тогава те заявиха, че нямат намерение да искат да спасявят фалирала фирма, а само парите на столичани. От БСП смятат, че бавно и умишлено дружеството се води към фалит и със системна и целенасочена политика се натиква в ъгъла, за се вземат обектите му от други фирми.
Фактите сочат, че пълното сгромолясване на фирмата започва преди пет години. С идването на власт на ГЕРБ "Егида" затъва системно, категоричен е Жельо Бойчев, шеф на групата на БСП в СОС. Затова червените застават зад тезата, че дружеството трябва да се трансформира в общинско предприятие. Така охраната на общинските обекти ще може да се възлага директно на "Егида", без да е нужно да се провеждат обществени поръчки.
Въпреки дългогодишното критично състояние на дружеството, едва преди дни от ГЕРБ представиха свой анализ за състоянието му от 2007 г. досега. Документът, приет в четвъртък от Столичния общински съвет, сочи, че докато през 2010 г. за "Егида" са отивали близо 30 на сто от разходите на общината за охрана, през 2012 г. този процент се е сринал до 8. Дълговете вече са в размер на 1,5 млн. лв., като основната част са за заплати и осигуровки на служители и за необслужвани кредити. Докато през 2007 г. работещите са били 1300, сега те са едва 450 на средна възраст 62 години. 40 на сто са пенсионери със средна заплата от малко над 400 лв. Те охраняват едва 131 обекта, основно детски градини, училища, "Топлофикация", общински обекти. В същото време, когато при създаването си фирмата е фактически монополист на пазара, охраняваните обекти са близо 2000. Приходите от СОТ са намалели четири пъти през последните пет години, а от юни реакцията на сигнали на СОТ се поема от патрули на частна фирма.
В момента "Егида" се занимава с несвойствени дейности, като отдаване под наем на магазини в подлезите и на рекламни елементи. Заради неизяснени административни неуредици, тя плаща тока, ползван в подлезите от външни фирми. Заради неразплатените сметки с НАП, в последно време дружеството няма право да участва в конкурси и и това го прави неконкурентоспособно.
Фрапиращата динамика на числата е просто следствие от приемането на Закона за охранителната дейност през 2004 г., когато на пазара се допускат частни фирми. С нелоялна конкуренция те го наводняват и изтикват логично "Егида" от него. Политическото решение на ГЕРБ в началото на тази криза е да смени ръководството и да приеме оздравителен план. След като и тогава нещата не се променят, става ясно, че "Егида" не може да съществува в този си вид.

Бъдеще неясно

От БСП обаче не приемат тезата на мнозинството, че каузата "Егида" е обречена. Те настояват за преструктурирането й в общинско предприятие например и питат как така не е упражняван никакъв контрол от властта върху управлението на фирмата през последните години. Червените не смятат за редно да се обвинява единствено пазарът и невъзможността на "Егида" да оцелява на него, без да се направи опит да се създадат условия за запазване на структурата, на техниката и на работните места. Това не е чисто търговско дружество, а нужда от "Егида" има, коментира общинският съветник от БСП Росен Малинов. Според него върху костите й никнат частни фирми. Той е категоричен, че бъдещето на "Егида" може да бъде едно - да се превърне в общинско звено, било то предприятие за охрана или самоохрана. "Охранителният пазар е за над 8 млн. лв. и не виждам защо да губим тези пари и контрол върху дейността. Можем да използваме изградена инфраструктура на сигурността - единен информационнен център, видеонаблюдение, СОТ, материална база, която може да се развива", коментира още Малинов. В новия си вид предприятието ще може да охранява училища и детски градини, които са 100% общинска собственост. Според общинския съветник от 2005 г. ГЕРБ държи "Егида" на ръчно управление и резултатите са налице. Проблемът е в либералния фундаментализъм, който се проповядва от управляващите, че общинското е лошо и всичко трябва да бъде в частни ръце. Но прогнозирам, че рано или късно разумът ще надделее и ще има някакво звено, дори то да не е в мащаба, в който ние искаме да е, обобщи Малинов.

Анализът над всичко

Отговорът на ГЕРБ за случващото се в настоящето, както и за бъдещето на дружеството, се съдържа в словосъчетанието "правен анализ". Съветниците възложиха на кмета Фандъкова да бъде подготвен именно такъв анализ, който да уточни какво притежава общинската фирма и едва на базата на доклада те ще вземат решение какво очаква дружеството. От ГЕРБ обаче вероятно вече са взели решението и то е "Егида" да бъде закрита. Те по всякакъв начин се опитват да натякват, че от началото на съществуването си фирмата е трупала задължения и никога не е имало икономическа полза от дейността й. "Частните охранителни фирми се движат по ръба и няма какво да направим. Не можем да наредим на "Егида" да прави машинации, за да стане конкурентоспособна", обобщиха управляващите.
Каквото и да стане с "Егида", около нея остават много недоизяснени въпроси за миналото й. Защо ръководствата на администрацията са оставили дружеството да съществува на загуба от създаването му през 1997 г. досега? В него са наливани милиони, то е печелело от друга, неохранителна дейност, въпреки това минусите в края на годините са били твърде много. Едва сега ли стана ясно на ГЕРБ, че не бива да се губят парите на столичани и да страда сигурността на децата им? Сега щетите са двойни - те хем се охраняват от външни фирми, на които общината дава пари, хем те не осигуряват нужното ниво на защита. За столичани остава само надеждата, че разумът ще надделее, че "Егида" няма да загине, а те ще се чувстват по-сигурни.


-----
* Коренът на думата егида е гръцки и означава козя кожа

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ