Заплашена ли е Австрия от климатична катастрофа
Климатичните промени засягат особено тежко Австрия, твърди екип от 240 учени
/ брой: 236
Маргарита Самсарова,
Виена, специално за ДУМА
Австрия е особено силно засегната от климатичните промени, се твърди в първия по рода си в Европа национален доклад по този проблем, върху който са работили 240 учени в продължение на три години.
"Данните сочат, че промените в климата са факт и те ни засягат тежко", заяви австрийският министър на земеделието, горите, околната среда и водите Андре Рупрехтер при представянето на проучването. През лятото на 2013 година например е поставен рекорд на всички времена в Австрия с измерената температура от 40,5 градуса по Целзий. Докато от 1880 г. температурите на въздуха в света средно са се покачвали с 0,85 градуса, то в Австрия те са се увеличили с цели два градуса. Експертите изказват опасения, че ако не бъдат взети мерки, то температурите ще нараснат с 3,5 градуса. Съществува опасност до 2100 година разположеното недалеч от Виена езеро Нойзидлер, което е четвъртото по големина езеро в Централна Европа, да пресъхне. Валежите през тази година в страната са били със 190% повече от валежите през предишната. През последните 11 години в Австрия е имало две наводнения, които са рекордни за столетието, се констатира в доклада.
Страната е особено засегната от екстремните промени в климата, тъй като райони, които са разположени по на високо, първи търпят последиците от тях, обяснява ръководителят на проекта Хелга Кромп-Колб.
През последните 130 години в планините слънчевите часове са били с 300 повече годишно, докато в долините, вследствие на замърсяването на околната среда, те са намалели. Количеството дъждове се е увеличило с 15 на сто най-вече в западната част на страната и ще продължава да се увеличава. Особено засегнат от климатичните промени е районът на Алпите, който заедно с част от предпланините заема около три четвърти от страната. Тревожно е, че до 2030 година повърхността на глетчерите се очаква да намалее с 50 на сто.
Последиците от климатичните промени са фатални, категорични са експертите по климата. Има опасност от тежки загуби за земеделските стопани поради екстремните температури, намаляване на зимния туризъм поради липса на сняг и разпространяването на нови причинители на болести, които не са типични за страната.
"Гринпийс", Световният фонд за дивата природа и Австрийската организация за защита на околната среда GLOBAL 2000 предупредиха в обща декларация, че последиците ще излязат извън контрол, ако не се действа решително, и Австрия я заплашва климатична катастрофа. Организациите настояват федералният канцлер Вернер Файман да подкрепи на предстоящото заседание на Европейския съвет в края на октомври един амбициозен пакет от мерки в областта на климата и енергетиката. Според тях на този форум би могла да бъде фиксирана целта емисиите от парникови газове да бъдат намалени с 40 на сто до 2030 година.
Австрийският политически елит приема изключително сериозно опасенията и препоръките на учените. На срещата на високо равнище, посветена на глобалното затопляне и климатичните промени, която се състоя неотдавна в централата на ООН в Ню Йорк, федералният президент Хайнц Фишер призова за съвместни и решителни действия за подписването на глобално и обвързващо от правна гледна точка споразумение за климата.