20 Март 2026петък01:54 ч.

Започна Нобеловата седмица

Трима учени получиха наградата за откритие в областта на физиологията

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 977

Американците Уилям Кейлин и Грег Семенза и британецът Питър Ратклиф спечелиха Нобеловата награда за физиология и медицина за открития как клетките усещат и се приспособяват към наличието на кислород, съобщи БТА. Според съобщението на Нобеловия комитет те са установили "основата на нашето разбиране за това как нивата на кислород влияят на клетъчния метаболизъм и физиологичната функция". Според комитета откритието отваря пътя за разработването на стратегии за борба с анемията, рака и други заболявания. Тримата учени са идентифицирали молекулярните механизми, които регулират активността на гените като реакция на променливи нива кислород. 

С обявяването на Нобеловата награда за медицина започна Нобеловата седмица. Днес се очаква да бъдат обявени наградите за физика, в сряда за химия, за литература в четвъртък, а носителят на наградата за икономика ще бъде обявен следващия понеделник. 

Нобеловата награда за мир, която е една от най-спорните, тази година се смята, че може да отиде в шведската 16-годишна ученичка Грета Тунберг според предвижданията на водещи световни сайтове за залози. Ръководителят на Института за изследване на мира в Осло Хенрик Урдал обаче е заявил пред АФП, че "е крайно невероятно" ученичката с твърде спорна репутация да получи наградата, допълвайки, че възрастта й може да работи срещу нея. 

Нобеловите награди ще бъдат връчени на церемония в Стокхолмската концертна зала на 10 декември - в деня на кончината на основателя на Нобеловата награда Алфред Нобел. Тази година паричната равностойност на наградата е 9 милиона крони (832 459 евро). В случая с наградата по медицина и физиология тя се разделя поравно между тримата лауреати.

НС прие окончателно удължителния бюджет

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 51

Регистрацията на фирма в ЕС ще става за 48 часа

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 51

Автобусни превозвачи обещават евтини билети за Великден

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 51

Новата формула за отчитане на топлинна енергия не е нова

автор:Дума

visibility 644

/ брой: 51

Зеленски заплашил депутати с фронта

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 51

Гръцките лекари стачкуват за заплати

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 51

Спор в Испания заради завладяването на Америка

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 51

Накратко

автор:Дума

visibility 717

/ брой: 51

Пиар карнавал

автор:Александър Симов

visibility 741

/ брой: 51

Гроздето е кисело

автор:Таня Глухчева

visibility 725

/ брой: 51

България не може да плаща цената на една несвързана Европа

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 51

Защитават ли властите у нас националния интерес?

visibility 581

/ брой: 51

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ