16 Май 2024четвъртък10:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Започва глобална бензинова криза

Проблеми в Русия, САЩ молят Рияд да увеличи добива на "черно злато"

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 576

Проблемите с бензина обхващат все повече руски региони, пише Дни.ру. След Алтайския край за недостиг на гориво съобщиха Ростовска и Новосибирска област и Кузбас. Дефицит на бензин заплашва също така Москва и Санкт Петербург, твърдят руските медии.
Истински жертви на бензиновата криза обаче, изглежда, ще са САЩ. Американският президент вече обяви глобалния характер на проблема.
Цените на горивото стремително растат в Америка вече цял месец, което показва, че започва нова бензинова криза. Барак Обама призна, че властите водят преговори със страните износителки на петрол за увеличаване  обемите на добива, съобщи РИА "Новости". "Сега преговаряме с основните производители на петрол, такива като Саудитска Арабия. Молим ги да увеличат добива на петрол, за да помогнат да се стабилизират цените, а също така предупреждаваме, че недостигът на резерви може да нанесе значителни щети на световната икономика", заяви Обама в интервю за американска телевизия.
Според него по-нататъшното увеличаване на цените ще удари не само по икономиката на САЩ, но и заплашва страните производителки на петрол. Президентът също така обяви, че администрацията възнамерява да стимулира добива на "черно злато" вътре в страната.
Обама призна, че ръстът на цените на петрола и горивата частично са предизвикани от коалиционната операция в Либия. Той обаче подчерта, че това не може радикално да повлияе на положението на пазара, защото "Либия доставя на световния пазар около 25% от целия петрол". Страните от ОПЕК, в частност Саудитска Арабия, трябва да неутрализират прекъсванията в доставките на либийски петрол, смята Обама.
Проблемът с цените на горивата е важен за американските граждани, тъй като традиционно те карат коли, които харчат много бензин. От горивата зависят много сектори на икономиката. Петролната криза вече повлия на рейтинга на Обама, който в началото на април откри кампанията за преизбирането му на президентския пост през 2012 година.
В Русия обаче, която е голям износител на петрол, причините за дефицита на горива са малко по-други. Според експертите проблемът е в това, че за производителите е по-изгодно да изнасят петрол, а не да го продават на вътрешния пазар, където цените са по-ниски.
Междувременно, според данни на Руския съюз за гориво (РТС), признаци за дефицит на горива вече има в Москва и Санкт Петербург. В Московската асоциация за горива обаче смятат, че положението не е критично и "алтайски сценарий", където бензинът буквално изчезна от пазара, в столицата няма да има.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 959

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 868

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 913

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 938

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 851

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 904

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ