26 Април 2024петък14:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Георги Гьоков:

Засега пенсионната възраст да остане каквато е

Плавно да се увеличава с по 1 месец на година за мъжете и 2 месеца за жените до 2032-2036 г., предлага депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 254

автор:Станка Динева

visibility 2274

Георги Гьоков е роден на 13 декември 1961 г. в с. Любеново, област Стара Загора. Завършва  Техническия университет в Габрово. От 20 години работи в Бюрото по труда в Стара Загора, на което по-късно става директор. Бил е три мандата общински съветник от БСП в Стара Загора. Избран е за депутат в 42-ото Народно събрание от листата на Коалиция за България в Стара Загора и в 43-ото Народно събрание от листата на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.


"Ще внесем предложение хората, на които им липсва до 2 години стаж или възраст, да получат пенсия, намалена с 0,4% за всеки недостигащ месец"



 - Г-н Гьоков, защо БСП предложи да се отложи вдигането на възрастта за пенсиониране на хората от I и II категория труд?
- В БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ сме наясно, че реформата в пенсионната система, която се прави вече 20-25 години, е стигнала доникъде и затова са необходими цялостни решения в тази сфера. Смятаме, че е неотложна отмяната на пенсионирането за I и II  категория труд по действащите правила след 1 януари 2015 г. Сега партиите, които се готвят да управляват, имат съвсем други проблеми за решаване и това някак си остава на заден план. Ние сме последователни в политиката по уреждане на ранното пенсиониране, което ще зацикли от началото на 2015 г. Миналата година внесохме предложение за промяна  на Кодекса за социалното осигуряване и отново ще го депозираме. Съгласно наши ангажименти от предизборната кампания към хората следващата стъпка отново е замразяване на пенсионната възраст. Така цялостното решение за пенсионната система ще се отложи в бъдещето. Необходимите промени не могат да се направят за ден-два или за месец. Ние, и хората, с които сме говорили, сме на мнение, че на този етап пенсионната възраст трябва да си остане такава, каквато е в момента. В бъдеще увеличаването й трябва да се върже пряко с продължителността на живота в България и с времето за получаване на пенсия.
 - Това няма ли да доведе до проблеми в пенсионната система?
- Според нас не е добре това да става хаотично и по някакви необясними разчети с 4 месеца на година. Наясно сме, че Консултативният съвет към министъра на труда и социалната политика проф. Йордан Христосков е предложил няколко варианта. Запознати сме с тях от медиите и ще преценим какво да подкрепим. Там има много сериозни и добре обмислени предложения. Интересното е, че при консултациите при министъра за пенсионната система не е разискван въпросът за Сребърния фонд, който е създаден точно с тази цел. Не знам какви са били причините, но има доста сериозни резерви за влияние върху пенсионната система. Друг въпрос, който не е влязъл в предложенията, е изкарването от пенсионната система на хората без осигурителен принос.
- Какво означава това?
- Има хора, които нямат осигурителен принос към системата, не са им плащани осигуровки, нямат достатъчно осигурителен стаж. Въвели сме едно понятие "социална пенсия", което според мен няма как да е и социална, и пенсия. Двете неща се разминават. Тези хора трябва да се изкарат от пенсионната система и да отидат към социалното подпомагане. Същността на социалната пенсия е подпомагане на хората, които нямат осигурителен принос. Също важи и за хората с увреждания.
- На пътя ли остават те?
- Не, когато говоря за изкарването им от пенсионната система, нямам предвид те да останат на пътя и да не получават необходимите им средства за живот. Имам предвид те да отидат към социалното подпомагане, за да не тежат на пенсионната система. За тях отговорността ще носи държавата, а не НОИ. И сега бюджетът дотира Държавното обществено осигуряване - ДОО, с над 52%. Ако хората със социални пенсии бъдат изведени от НОИ, участието на държавата във финансирането му ще намалява в бъдеще. Такава е и целта на реформите - да намалеят дефицитите в ДОО и хората да получават адекватни пенсии за труда, който са положили и вноските, които са направили. Останалите трябва да бъдат подпомагани чрез друга система.
 - Ние, журналистите, останахме с впечатлението, че г-н Христосков иска да увеличи възрастта, за да си отидем от този свят по-скоро и по-кратко да получаваме пенсии. Достоверна ли е тази теза?
- Не, не мисля, че г-н Христосков разсъждава в тази посока. Освен това предложенията не са негови, а са се родили в дебат. Искам хората да са спокойни - ДОО никога няма да фалира. Колкото средства не достигат, ще бъдат добавени от държавния бюджет. Друг е въпросът, че тези пари идват от данъците на хората, а те са предназначени за образование, отбрана, култура и други. Плащайки с тях за ДОО, намаляваме финансирането за тези сектори и други дейности и функции, които трябва да изпълнява държавата. В пенсионния фонд има определено количество пари. На нас може да ни се иска хората да се пенсионират както преди 10 ноември - на 50 години за жените и на 55 за мъжете, но при това застаряващо население в България и в Европа, трябва да се предприемат мерки. Следователно е нормално увеличаването на възрастта, въпросът е как да става това. Ако се направи принципно, хората ще го разберат и ще знаят, че това им гарантира по-достойни пенсии. Когато се прави безпринципно, както беше при предишното управление на ГЕРБ, хората не вярват и протестират. Например договаря се нещо в Националния съвет за тристранно сътрудничество, а парламентът и правителството решават друго - увеличаване на възрастта и осигурителния стаж с по 4 месеца на година.
 - Защо предишното правителство не предложи промени в законите?
- За съжаление през тази 1 година и 2 месеца не успяхме да променим Кодекса за социално осигуряване, тъй като не срещнахме подкрепа в това начинание на другата партия - ДПС. Успяхме да замразим възрастта само за една година, за 2014 г., със Закона за държавния бюджет. Трайното решение предстои. Но, без да съм песимист, при сегашната политическа конфигурация на парламента,  не виждам кой знае колко много възможности, а решаването на проблема е наложително.
 - Колко време ще отнеме, за да се направят обмислени и разумни промени в пенсионната система?
- Ще се върна към внесения от БСП законопроект за изменение на Кодекса за социално осигуряване - към  прословутия параграф 4, който урежда т. нар. ранно пенсиониране. Там проблемът има два аспекта - преди две седмици го формулираха протестиращите миньори. Първият е увеличаване възрастта за ранно пенсиониране. Вторият е невъзможността на професионалните фондове да изплащат пенсиите от 1 януари 2015 г. поради недостатъчно средства, акумулирани в тях.
 - Защо няма, нали години наред се събират вноски там?
- Първото обяснение за липсата на акумулирани средства е сивата икономика. Второто е, че голяма част от частните работодатели не плащат осигуровки в пълния размер. Подчертавам това, защото например в мини "Марица изток" няма такъв проблем, тъй като държавата е работодател и плаща осигуровки в пълния им размер. Много от частните работодатели са осигурявали миньорите върху минималните осигурителни прагове, а не върху реалните заплати. Има и друг момент - без да посочвам конкретни фирми - не са малко дружествата, които не са внасяли осигуровки на миньорите с години.
- А ще стигне ли отсрочката, която БСП предлага - 3 години?
- Срокът, който ние сме посочили в нашия проект, е условен. В много консултации с експерти в пенсионната и социалната сфера, със синдикати, с хора, които не са ангажирани тясно с тези проблеми, те изразяват мнението, че срокът от 3 години е изключително дълъг. И не защото през това време ще се съберат повече средства, а защото разглезваме универсалните професионални пенсионни фондове. Те може да не управляват добре парите, да се самоиздържат с тях, а държавата в лицето на ДОО да дава недостигащите средства. Затова между първо и второ четене ще се консултираме и ще вземем политическо решение колко дълъг да е срокът.
- Коя е следващата стъпка на БСП?
- Първата е стопиране увеличаването на възрастта за пенсиониране. Втората - гъвкавото пенсиониране. Все ангажименти, които сме поели предизборно. Но има препоръка от ЕС България да предприеме стъпки по увеличаване възрастта за пенсиониране и изравняването й между мъже и жени. Европа не е фиксирала дата, но в обозримо бъдеще това трябва да стане. От разчетите, направени от Консултативния съвет към министъра на труда и социалната политика, разбирам, че трябва да се случи 2032-2036 г. Достатъчно дълъг срок, за да могат хората да се ориентират с промяната в ситуацията. Това предполага плавно вдигане на възрастта. Едно от предложенията е за по 1 месец на година увеличение на възрастта за пенсиониране на мъжете и по 2 месеца за жените.
БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ ще внесе още едно предложение, което беше наш предизборен ангажимент към хора, които гласуваха за нас. Това е т. нар. гъвкаво пенсиониране. То дава възможност на хора, на които не им достигат до 24 месеца стаж, възраст или комбинирано стаж и възраст, да могат да се пенсионират по-рано при по-лоши условия. За всеки недостигащ месец стаж или възраст ще се намалява пенсията им с 0,4%. Правим това, защо има хора в предпенсионна възраст, които срещат големи затруднения при намиране на работа. В много европейски страни тази възможност съществува. Целта е да решим проблемите на хората, които имат осигурителен принос, но малко не им им достига, за да  получават пенсия. По-добре е да не отиват в системата за социално подпомагане.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 235

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 216

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 193

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 217

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ