19 Септември 2024четвъртък12:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Eрдоган помирява Русия и Украйна. Засега без успех

Защо Анкара не може да се откаже от Русия?

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 625

Турция не може да се откаже от отношенията си с Русия, от руския газ и от руските АЕЦ, защото двете страни имат крупни проекти както в преноса и търговията с газ, така и с ядренат енергетика. Предвижда се АЕЦ "Аккую", с руска ядрена технология, да започне работа през 2023 г.

"Турция получава половината от необходимия й газ от Русия и това е от стратегическо значение за икономиката ни", подчерта турският президентът. Ердоган уточни, че няма да прекъсва отношенията си нито с руския лидер, нито с украинския президент и ще продължи да води телефонна дипломация с Путин и Зеленски. 

Турската дипломация се оказа успешен посредник в преговорите между Русия и Украйна, след като на 29 март организира в Истанбул първата среща между делегации на двете воюващи страни. На тази среща Реджеп Ердоган бе главният оратор, демонстрирайки висша дипломация и така елиминира от ролята на посредници ООН и Израел. 

Анкара шокира Запада с твърдата позиция на Ердоган, който на два пъти обяви, че няма да подкрепи кандидатурата на Швеция и Финландия за членство в НАТО. Президентът повтори, че Турция ще действа решително по въпроса и ще каже "не" на партньорите си от Алианса. Според него Швеция трябва да прекрати политическата, финансовата и оръжейната подкрепа за кюрдски терористични организации, воюващи срещу Анкара.

Опитвайки се са изтъргува турското вето срещу разширяването на Пакта, Ердоган поиска от Швеция да премахне военното ембарго срещу Турция, наложено от Стокхолм след турската операция "Извор на мира" в Сирия. 

Подобни искания той отправи и към САЩ, които блокираха продажбите на изтребителите Ф-16 и Ф-35, след като през 2021 г. Турция купи руските противоракетни комплекси С-400, а сега отказа на Вашингтон те да бъдат предоставени на Украйна.

След ерата "Ататюрк", която радикално обнови и модернизира държавата, турската дипломатическа школа винаги се е отличавала с настъпателност и изключителна гъвкавост. С действията си турската дипломация реализира стратегическата линия на Ердоган за ускореното трансформиране на страната от регионален в световен лидер.   

Обявяват в менюто, ако шопската салата е с фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 179

НАП засече над 1000 нарушения по Черноморието

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 179

Телекомите обжалват заповедта за начисляване на над три неустойки

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 179

Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 179

Вълна от взривове на пейджъри в Ливан

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 179

Екатерина Захариева е под въпрос за ЕК

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 179

Според Тръмп се стреля по значимите президенти

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 179

Накратко

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 179

Бедни ми, бедни...

автор:Аида Паникян

visibility 57

/ брой: 179

Трудът ми е, за да чуя българския химн

автор:Владимир Николов

visibility 59

/ брой: 179

"Реформата" на ВиК сектора доведе до масов воден режим

автор:Евгени Гаврилов

visibility 55

/ брой: 179

Заловени на местопрестъплението

автор:Александър Симов

visibility 56

/ брой: 179

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ