11 Октомври 2024петък04:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Защо парите бягат

/ брой: 180

автор:Евгени Гаврилов

visibility 4157

Преди близо 60 години се появи филмът на Уди Алън "Вземи парите и бягай". Подобно заглавие и днес отново може да се брои за актуално, ако за сценарий на нов филм се използва положението с чуждите инвестиции у нас. Само жанрът трябва да се смени и комедията да се превърне в драма.
Ето и няколко последни епизода от нея. След толкова рекламирания бум, производителите на авточасти един по един пускат кепенци.
Производителят на кабелни комплекти за автомобилната индустрия "СЕ Борднетце - България" ЕООД затваря завода си в Мездра и го мести в Румъния и Молдова. Така без работа у нас остават над хиляда души. Причината - високите разходи за труд. А бяха времена, когато като предимство пред инвеститорите се сочеха добрите специалисти и ниските заплати у нас.  
Същият епизод ще се повтори до края на годината и в Плевен. След няколко месеца неяснота за бъдещето на завода за автомобилни кабели там, намаляване на персонала и прехвърляне на част от производството в други предприятия на групата, германската "Леони" окончателно реши да закрие българската фабрика. Това ще стане поетапно до края на годината, след което дружеството "Леони България" ще влезе в ликвидация.
Като основни причини за реорганизацията се посочват трудностите в надеждното наемане на достатъчно служители на местния пазар на труда и сериозната инфлация в страната.
ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" - едната от двете "американски" централи в Маришкия басейн, остава само с 35 души персонал след поредни съкращения. Причината е, че централата произвежда скъп ток, който в момента е непродаваем.
Затова не бива да се чудим на статистиката на БНБ. Според нея чуждите инвестиции продължават своя срив. За първото полугодие те са намалели с 80%. За януари-юни 2024 г. са отчетени едва 387,8 млн. евро преки чужди инвестиции в страната - това са 0,4% от БВП. За сравнение - през същия период на 2023 г. сумата е 1,935 млрд. евро - 2,1% от БВП.
Освен това, ако миналата година инвеститорите са реинвестирали 800 млн. евро отново в икономиката, тази година този показател е с отрицателна стойност - минус 70 млн. евро. Това означава, че предприятията масово изнасят печалбите си в чужбина към фирмите майки. Отговорът на въпроса защо парите си отиват е повече от ясен.
Явно инвеститорите преценяват по-нататъшните си вложения у нас като рискови и затова предпочитат да изнесат парите си, без да нарушават закона. Кой нормален предприемач, например, може да си затваря очите за перманентната политическа криза, която е причината за нестабилността на държавата през последните години. След промяната на Конституцията нищо не се подобри. Отново лъсна голата истина, че съдебната реформа е голяма лъжица за устата на жълтопаветните демократи. Скандалите и корупцията в цялата система за сигурност станаха неизменна част от пейзажа. В нормалните държави съдът се възприема като стожер на бизнес средата. У нас сякаш е точно обратното.
И ако за размера на чуждите инвестиции в България може да се спори, безспорен е фактът, че знакови инвеститори си тръгнаха - норвежката "Теленор", шведската MTG, френската "Сосиете Женерал", чешката ЧЕЗ, австрийската "Райфайзенбанк". Европейски вериги за храни също напуснаха, въпреки че на Запад едва ли ще правят такива печалби, каквито у нас. А последните събития показват, че този списък ще продължи да набъбва.

Електронните ваучери за храна може да повишат цените

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 193

100 млн. лв. ще струва зимното поддържане на пътищата

автор:Дума

visibility 912

/ брой: 193

София e най-евтината европейска туристическа дестинация

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 193

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

автор:Дума

visibility 949

/ брой: 193

Македонски висшисти масово имигрират

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 193

Граничните проверки в Германия остават

автор:Дума

visibility 918

/ брой: 193

Армията на търговците

автор:Александър Симов

visibility 972

/ брой: 193

Икономическа реалност

visibility 909

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 193

100 РЕШЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ