Защо руснаците идват в България?
Ежеседмичникът „Събеседник“ публикува материал по темата, изнесена като заглавие. Без да се съгласяваме във всичко с автора, ние все пак решихме да предложим статията на вашето внимание. Да я обсъдим?
/ брой: 224
Римма Ахмирова
събеседник
В съветски времена наричаха България 16-та република заради здравите връзки с нашата страна. СССР и социалистическа България отдавна ги няма, а руснаците, както и преди, са не само чести гости, но вече са и най-близки съседи за българите – много наши съотечественици отиват в слънчева България за да се заселят там. А дали мястото им е там – четете и преценявайте.
Рай за пенсионерите
Московчанката Виолета Михайловна прилича повече на героинята мис Марпъл, отколкото на руска пенсионерка. Строга шапка със цвете, пола и блуза с класическа кройка, съсредоточен поглед. Тя е от поколението съветски граждани, за които България бе един от малко достъпните прозорци към един абсолютно различен, задграничен живот, където не е затрупано с боклуци, пътищата са гладки, плодовете пресни, а в магазините цари изобилие и разнообразие.
Виж, в Русия Виолета Михайловна е недобре платен преподавател във ВУЗ и пенсионерка, тук е преуспяла активна дама, която мечтае да повтори екскурзията на своята младост – да се качи на Шипка, паметника на вечната руско-българска дружба.
Тук средното и по-старото поколения говорят сравнително добре на руски. Освен това българите в по-голямата си част са православни, а техните табели на кирилица, при наличие на желание, могат да бъдат разбрани, дори и да не знаеш български език.
Нашите страни винаги са имали много общи неща, а в последно време към тях се добави още едно – жаждата за недвижимо имущество. България е страна от Европейския съюз с море, отличен климат и с цени за апартаменти на стойността на един гараж в Москва.
Българските плажове са претъпкани с рускоговорящи пенсионери, които се припичат на слънце, обсъждат ръста на местните цени на продуктите (с покачването на еврото и кризата в Европа ценовите подаръци приключиха – продуктите струват малко по-евтино, отколкото в Москва) и политическите събития в Русия. За тях България е далечна и безопасна вила. - Да, в съветско време се шегуваха: „Кокошката не е птица, с България нямаме граница“, а сега България – това е Европейски съюз, с всички произтичащи от това обстоятелства. До България се лети малко повече от два часа – някои се опитват дори за повече време да стигнат до дачите си в Подмосковието, а цените тук са по-ниски, отколкото дори и в руската провинция, затова съвсем доскоро България преживяваше истински бум от руски инвеститори, - разказва за „Събеседник“ брокерът от една българска агенция Стефан Войнов.
Българският брокер премълчава, че в приятелска България част от руснаците са се сблъскали със сериозни проблеми.
Дом с клопка
И така, ето ви типичен пример за ликвидно българско недвижимо имущество. Морето е на 100 метра от прага, буйна зеленина на двора, три басейна, шезлонги, хамаци, комфортни стаи – в общи линии всичко необходимо, за да усетиш вкуса на курортния живот. Жилищният комплекс е побрал в себе си най-разнообразна публика – от обикновени руснаци, закупили за 30 хиляди евро апартаменти от 20 квадрата, до звезди от първа величина.
„Звездният“ хотел се превърна, може да се каже, в родоначалник на „руската революция“ - московчани се вдигнаха на бунт срещу местната управляваща компания, която дере по три кожи от постоянно живеещите.
- Тук размерът на данъците и издръжката на жилището не са високи, но самата система е много хитра: първо - балконът също се счита за жилищна площ, за разлика от Русия (съответно, включена е във всички плащания), а освен това към дължимото се прибавят и идеалните части – ако жилището е 20 квадрата, както е нашето, то допълнително се плащат 20 квадрата от общата територия. Общо взето, при нас се получава около 800 евро годишно. Тук почиваме само през лятото, вече пет години поред, но сега се замисляме за продажба, - разказва московчанката Елена, една от жителките на престижния комплекс.
Европейската криза малко ослаби „руското нашествие“ в България. По крайбрежието мине–не мине и се срещат недовършени български обекти, в които са инвестирани основно руски рубли.
- България прилича на Русия – както в хубавото, така и в лошото. Например, тук също е рисковано да се инвестира в недвижимо имущество в етапа на строителството –не са малко случаите, при които се оказва, че строящата се сграда е ипотекирана към някоя банка, и ако нещо тръгне накриво – изгарят всички вложения.
Новите българи
Болшинството руснаци отсядат, разбира се, край морето. Рекордът на почивките се държи от курорта Слънчев Бряг, където цените не са толкова високи, колкото на Златни Пясъци, а природата е много сходна и на двете места. В крайбрежните къщи липсва даже централно отопление, затова те пустеят през зимните месеци.
В редки случаи някои руснаци се опитват да организират тук дребен бизнес от типа на хотел или автомивка, но съгласно местното законодателство чужденци с бизнес в България са задължени да осигурят работа за българи.
Според неофициалната статистика, 70% от продаваното недвижимо имущество по Черноморското крайбрежие на България принадлежи на рускоговорящи граждани. А официално 300 хиляди души са дошли от Русия. Руснаците са най-многобройната диаспора в България, наброява до 33% от всичките чужденци в тази страна. В последно време се очерта тенденция – сибиряци и северняци от Русия идват в България след като се пенсионират. Тази миграция вече наброява десетки хиляди души. Във форумите в Интернет се излагат цели подробни инструкции как да си обезпечиш „пенсия-мечта“в слънчевата страна.
- Може да се каже, че четири от пет сделки с недвижимо имущество в България се осъществяват от руснаци, това е сериозна помощ за българската икономика, - изразява общото мнение брокера Стефан Войнов.
А за руснаците България практически е втори дом, изпълнена мечта и резервно летище. Където практически няма никакви катаклизми, включително природни и политически.
Филип Киркоров, баба Ванга и Тодор Живков
ПРИЛИКИ
Общи славянски корени.
Религия – православие.
Език – кирилица.
Разпространеност на руския език – средното и старото поколение поголовно говори руски, в съветски времена руският език бе включен в училищната програма.
Географска близост – разстоянието от Москва до България е толкова, колкото до Краснодарския край.
РАЗЛИКИ
Мек морски климат.
Изобилие от санаториуми.
Ниски цени на жилищата.
Цените на продуктите, стоките и услугите са по-ниски, отколкото в Русия.
НАЙ-ИЗВЕСТНИТЕ БЪЛГАРИ В РУСИЯ
Филип Киркоров, певец.
Ванга, ясновидка
Тодор Живков, последният генерален секретар на ЦК на българската БКП.
МЕЖДУ ДРУГОТО
Българската валута е лев. 1 лев е равен на около на 19 руски рубли. Също така в някои магазини приемат евро и долари. Виза – българска. Страната само се подготвя да влезе в Шенгенската зона, но засега това не се случва. Собствениците на недвижимо имущество получават многократна виза за една година. При покупка на стойност над 500 хиляди долара може да се претендира за получаване на жителство. Цената на еднократната виза е 35 евро. Транспорт – пътуването в обществения транспорт струва 0,6 лева. В междуградския – 1 лев. Недвижима собственост - чужденците спокойно могат на общи основания да придобиват апартаменти в България. На чужденци земя не се продава.
Средната цена за 1 кв. м. недвижимо имущество на морското крайбрежие е хиляда евро. Всичките плажовете в България са общи – общинска собственост.
ДА ОБСЪДИМ?
Да простим на автора на омръзналата ни на езика „16-та република“ и на глупавата поговорка за „кокошката не е птица“ и по-добре да си признаем факта: руснаците избират България заради жителството. Точно както англичаните, немците и другите. Какво означава то за България? А за Русия? Благоприятно ли ще се отрази на българския начин на живот, или носи със себе си някои проблеми? Каним читателите на разговор. Ще се постараем към обсъждането да привлечем и специалисти.
Цифри
15 милиарда долара
такъв е според прогнозите на анализаторите обемът на руския пазар на недвижима собственост в чужбина за 2012 г.
413 милиарда евро
за тази сума в течение на 5 години на европейските пазари ще бъдат предложени за продажба недвижими имоти
30%
с толкова е нараснало търсенето за една година (по данни на zagrandom.ru) на жилища от затворен тип по курортите в България в сравнение с миналата година.