Плаж "Изток" в Свети Влас се затваря за къпане заради установено замърсяване на морската вода. Мярката влиза в сила от днес, съобщиха на общ брифинг директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров и областният управител Дико Диков.
Сигнали за замърсяване на крайбрежието са постъпвали от известно време. При извършената проверка са установени многократно завишени стойности на някои от изследваните показатели.
Първата проба от морската вода е взета на 5 август, а резултатите са излезли 48 часа по-късно. Те показват наличие на ешерихия коли и ентерококи над допустимите норми. При повторното пробовземане в понеделник резултатите са потвърдени.
"Самият плаж може да бъде използван, но се забранява къпането", уточни д-р Паздеров. Причината е рискът за здравето на хората при контакт със замърсената вода. Задължение на концесионера е да постави черен флаг и предупредителни табели, които да информират посетителите за забраната за къпане.
Плажът ще бъде отворен за къпане след получаването на две последователни добри проби. Изследванията ще се извършват два пъти седмично.
Областният управител Дико Диков определи проблема като наследен и го свърза с пречиствателната станция на ваканционно селище "Елените".
"Това е частна пречиствателна станция, чиято собственост продължава да не бъде изяснена на 100%", посочи Диков. По думите му капацитетът на съоръжението не отговаря на броя на туристите в района.
Предстоят разговори с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и други държавни институции за намиране на трайно решение.
"Държавата трябва да се намеси решително. Ще направя всичко по силите си този проблем да бъде решен веднъж завинаги", заяви областният управител. По думите му мерките за решаване на проблема трябва да бъдат предприети още до края на настоящия туристически сезон.

