18 Август 2025понеделник04:25 ч.

Затягат мерките, маските пак са задължителни, дистанцията – също

автор:Дума

visibility 876

Властта връща част от ограничителните мерки, свързани с коронавируса. След втора поредна седмица с рекорден ръст на заразените, премиерът Бойко Борисов свика на спешна среща здравният министър, директорт на РЗИ-София, членовете на НОЩ Кантарджиев и Кунчев, кмета на столицата Йорданка Фандъкова.

Освен че се връщат някои задължителни правила, ще се следи по-строго и за спазването им.

От полунощ днес носенето на предпазни маски отново става задължително в магазините, търговските центрове и на публичните места, където се провеждат събития на закрито, като театри, кина и спортни състезания, обяви министър Кирил Ананиев.  След анализ на повишения брой заразени в последните седмици на срещата е решено да се пристъпи към затягане на част от мерките.

Ограниченията ще бъдат детайлно оповестени по-късно в заповед на здравния министър. Стана ясно, че остава задължението за носене на маски в градския транспорт, лечебните заведения и аптеките. Връща се изискването за маски в магазините и търговските центрове, като трябва да се спазва физическата дистанция от 1.5 м, а персоналът също трябва да е с маски. Събития на закрито могат да бъдат организирани при запълване на максимум 50% от капацитета на залата, като задължително се носят маски, шлемове и други предпазни средства. На футболни мачове се позволява допускането до 1000 души в сектор, като се спазва дистанция. За останалите спортни състезания на открито се допуска запълването до 50% на местата- през седалка или на 1.5 м, ако няма седалки.

До края на седмицата ще се реши дали да се удължи извънредната епидемична ситуация, съобщи здравният министър.

Властите обявиха, че заедно с връщането на част от задължителните предпазни мерки срещу коронавируса, засилват сериозно контрола за спазването им. Столичният кмет Йорданка Фандъкова съобщи, че ще бъдат увеличени патрулите на общинска полиция, които ще следят за изискванията.

Дотук говорехме за три Д: дисциплина, дистанция, дезинфекция. Сега искаме да добавим и К: контрол, защото явно не можем да разчитаме само на съвестта на хората, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Като пример за еднаквия критерий, който ще бъде прилаган към нарушителите, от щаба обявиха, че Столичната регионална здравна инспекция ще състави актове и ще наложи максималната глоба от 3 хил.лв. на партиите ГЕРБ и БСП заради организирането на масови събития, без да са взети необходимите мерки за дистанция. Същата сакнция ще бъде наложена и на Националния стадион "Васил Левски" за мача "Левски" - ЦСКА в събота, когато е бил спазен намаленият капацитет на стадиона, но е допуснато публиката да се скупчва на едно място и да има физически контакт.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 7785

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 7631

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 7635

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 7623

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 7820

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 7588

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 7740

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 7675

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 7721

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 7767

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ