25 Април 2024четвъртък20:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Завесата за големия грабеж в земеделието най-сетне се вдига

Ще се спазят ли новите правила за субсидиите през 2015 г.?

/ брой: 39

автор:Въто Христов

visibility 2608

Две публикации ме предизвикаха да изразя писмено моето отношение по изнесеното в тях. Едната е във вестник "Гласът на фермера" от 22.12.2014 г., а другата - в "Български фермер" от 29.01.2015 г. Първата представлява едно пространно интервю с Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Втората третира новите възможности и правила за субсидиите, които ще получат земеделските стопани (фермерите) за 2015 г., съобщени лично от министър Десислава Танева. Човек, що-годе запознат с арендните отношения в България, още повече, ако е потърпевш, обаче ще се учуди на изнесеното в тях.
Г-н Маринов открехва завесата и разкрива част от големия грабеж, извършван в отрасъл земеделие. Този грабеж

засяга предимно дребните собственици

на земеделска земя, но също така и общините при ползването на мерите, пасищата и изораните пътища. Според него през периода 2007-2011 г. 25-30% от земята е ползвана без правно основание. Сега този процент е намалял и се движи около 10, по-голям в Южна и по-малък в Северна България. По приблизителни изчисления ползвателите на тези земи не са платили рента или наем за последните години от 700 милиона до 1 милиард лв., или годишно по няколко десетки милиона лева. В същото време тези ползватели са получавали европейски субсидии и национални доплащания (не всяка година). С колко са се облажили, те най-добре знаят. Но във всички случаи изгодата за тях е по-голяма, защото само получават, а не плащат. Нима не се знае за изораните пътища и невъзможност на дребните собственици и фермери да стигнат до обработваните от тях ниви. Известни са тревожните сигнали на потърпевши от Северозападна България, станали достояние на обществеността чрез печатните и електронни медии. Добре е, че макар и със закъснение, г-н Маринов изнася тези нелицеприятни факти.
А ето и казаното, всъщност разпореждането на министър Танева за новите възможности и правила за субсидии през 2015 г.: от 1 март до 9 юни се заявяват площите за подпомагане, но само тези, за които производителите имат документи за ползването им. От казаното от министър Танева и г-н Маринов произтичат няколко въпроса:
Първият. Защо чак сега се изнасят публично тези факти и се изисква правното основание за ползване на земята. Това основание е залегнало и в двата основни закона - ЗСПЗЗ и ЗАЗ. Нима досега не сме имали министри и зам.-министри, които са отговаряли пряко за поземлените и арендните отношения и спазването и прилагането на законите? Техните имена се знаят. Добре е известно името на един зам.-министър, който се подвизаваше във ведомството при много министри и се титулуваше от своята партия като експерт по тези въпроси. Министър Танева заслужава поздравление, че открехна завесата и хвърли камък в блатото. Тя трябва да бъде подпомогната в изпълнението на това основно законово изискване. Сигурен съм за реакцията на засегнатите и съучастниците от нейното разпореждане. Първите сигнали вече са налице - протестите в Благоевградско на животновъди и зеленчукопроизводители. Най-лошото ще бъде, ако някоя партия се обяви против това разпореждане на министър Танева и подкрепи недоволните, които искат да се запази статуквото, като не се спазват законите.
Вторият. Какво е съучастието в тази далавера на дирекцията в министерството, областните дирекции и общинските служби "Земеделие и гори"? В последните се регистрират договорите за наем и аренда. Те винаги могат да кажат колко са договорите, между кого са сключени, сроковете, размера на площите и т.н. Да не би те да са неми свидетели или съучастници за размера на заявените от арендатора площи за ползване и след това субсидиране? Това е изключителен въпрос, защото нашето земеделие е арендаторско в повече от 80% от обработваемата площ. И когато се съобщава официално, че около 10% от земеделската площ се ползва неправомерно, числата са огромни. Сигурен съм, че нарушителите, получили незаконно субсидии (и национално доплащане) и неплатили наем или аренда, ще направят всичко възможно изискването, постановено от министър Танева, да не бъде изпълнено. След като е могло досега да се нарушават законите, защо да не може и в бъдеще?! Няма да се изненадам, ако отделни служители от общинските служби "Земеделие и гори" станат подбудители (не явно) на

недоволството от арендаторите

Една от причините за подобно поведение на някои областни дирекции и общински служби по земеделие и гори е, че в тях се извършват перманентни промени в състава им, за да се удовлетворят партийни желания. Назначават се неподходящи по квалификация и ценз лица, склонни към други действия. Има областни дирекции по земеделие, в които няма нито един селскостопански специалист. Позволявам си един съвет към министър Танева - там, където станат или се готвят недоволства, направете внезапна проверка на работата на областната дирекция и на някои общински служби. Внимавайте със състава на проверяващите.
Третият: На какво основание Разплащателната агенция дава субсидии на хора (арендатори и наематели), които само с един подпис са заявили, че обработват еди-колко си декара земя? Защо този подпис не е подкрепен (придружен) с договорите за аренда, където са посочени декарите? Кой си е сложил подписа да се раздават неправомерно пари от европейските и българските данъкоплатци? Не се изненадвам, защото Фонд "Земеделие" и Разплащателната агенция са известни с какви ли не неадекватни действия. Явно е, че тук има работа и за други държавни органи и служби.
Четвъртият: Как и кога ще се отговори на онези дребни собственици, които с години се мъчеха да разберат

кой обработва земята им

и да получат полагащата им се, макар и малка рента. Общинските служби имаха дежурния отговор "фирмена тайна". И хората ходеха от врата на врата, за да получат някаква информация. Ако си разбрал кой ти обработва земята и се обърнеш към арендатора, той ще ти отговори: аз нямам договор с теб, свободен си или гледай си работата. Не са малко случаите, когато той няма да те удостои и с такъв отговор, а ще ти обърне гръб. Г-н Маринов правилно отбелязва за многото жалби по тези въпроси до министерството. Аз ще прибавя до националния омбудсман, до народните представители и къде ли още не.
В заглавието на статията отбелязах, че е обявена само част от големия грабеж в земеделието, тъй като се отнася само за 10% от обработваната земя. Другата част от грабежа се осъществява чрез ЗАЗ. Тук всичко е законно - сключени и регистрирани договори, навременно изплащане на арендата и т.н. Въпросите са други - кой изготвя договора и определя размера на арендата - арендаторът. Държавата не е и наблюдател. Въпросът за промяна на закона или нов закон за арендата е поставян многократно в НС, МС, МЗГ. Отношение по него взе и омбудсманът на републиката. Написани са десетки статии, които анализират съществуващото положение и съдържат конкретни предложения за промяна на закона. Обещания не липсват,

имитира се загриженост

прехвърля се отговорността от една на друга институция, но статуквото се запазва вече 15 години. Надявам се министър Танева и председателят на комисията "Земеделие и храни" в Народното събрание г-н Румен Христов да се заемат с подготовка на нов закон за арендата в земеделието и по установения ред да го внесат за приемане в Народното събрание. По този начин ще се намали или ликвидира другата част от грабежа. Вече съм станал песимист и ще кажа само: а дано, ама надали!

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ