14 Юли 2025понеделник06:59 ч.

Здравей, евтин петрол

/ брой: 76

автор:Галина Младенова

visibility 1271

Късно вечерта в четвъртък жителите на иранската столица Техеран излязоха на улиците и си спретнаха шумни тържества. Те имаха повод за празненство, но не защото видяха американския президент Барак Обама по телевизията, нещо, което в Иран се случва изключително рядко. А защото Шесторката и Иран постигнаха важно споразумение за ядрената програма на Техеран. За иранците това означава край на тежките санкции. Разбира се, това няма да стане веднага. В четвъртък бе постигната само рамкова договореност, надеждите са окончателното споразумение да бъде готово към 30 юни. С други думи, предстоят още дълги и със сигурност нелеки преговори. Важното е, че голямата стъпка е направена.
Дванадесет дълги години продължиха тези преговори. Дванадесет дълги години на заплахи, на санкции, на изолация. Всъщност ядрената програма на Иран започва още през 1950-те години. През 1958-а Техеран, който обещава да използва атомната енергия за мирни цели, става член на МААЕ. След ислямската революция обаче аятоласите решават, че изграждането на АЕЦ противоречи на иранската култура и религия. Но малко по-късно иранският режим осъзнава предимствата на ядрената независимост. Така се стига до 2002 г., когато ирански опозиционери разпространиха тревожното съобщение, че Иран се подготвя да създаде своя атомна бомба. Опасният факт разтревожи света и започна натискът срещу Техеран. Между 2003-2006 г. Иран водеше преговори с Великобритания, Франция и Германия и дори бяха постигнати известни успехи. Техеран подписа допълнителен протокол с МААЕ за по-детайлни проверки от страна на агенцията. Протоколът обаче така и не бе ратифициран от Иран, а идването на власт на Ахмадинеджад прати постигнатото на бунището. Санкциите обаче буквално обезкръвиха Иран и аятолахът бе наясно, че ако те не бъдат премахнати, икономиката на страната ще се срине окончателно. Изолацията на Иран не донесе особена "радост" и на другите - всички помним безумните цени на петрола, помним и проекта "Набуко", който остана в небитието, след като стана ясно, че без Иран няма откъде да се вземе гориво за него. Ето защо постигнатото сега рамково споразумение радва не само иранците. Свалянето на санкциите ще позволи на Иран да се върне на световния петролен пазар. Има обаче една спънка - част от американските икономически санкции (тези, които са свързани с "неядрените" аргументи) ще останат в сила. А дори и при благоприятен сценарий доставките на ирански петрол ще станат възможни едва през 2016 година. Това обаче съвсем не е толкова далеч...

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ