Зеленият сертификат задължителен за всички дейности на закрито
Затварят училища при 750 болни на 100 000 души в община
/ брой: 201
Зелен сертификат се въвежда за достъп до всички дейности на закрито. Това е записано в новата заповед на Министерството на здравеопазването, която влиза в сила от четвъртък. Сертификатът ще важи за всички над 12 години за обекти като заведения за хранене и развлечения, хотели, кина, театри, циркови представления, концерти, галерии, магазини над 300 кв. м., фитнеси, спортни зали, плувни басейни. Това означава, че на входовете на тези обекти ще има пропускателен режим със сертификат, който да удостоверява ваксинация от последната година, преболедуване от последните шест месеца или скорошен тест. Въвежда се изискване за зелен сертификат за работещите в здравните заведения и старческите домове в страната, както и за присъствено обучение в университетите, но не и в училищата. В училищата присъственото обучение ще се преустановява в общините със заболеваемост от 750 на 100 000 души. При 14-дневна заболеваемост между 500 и 700 на 100 000 души ще се редуват 50% присъствено и 50% онлайн занимания. Сертификатът няма да се изисква за обществения транспорт и администрацията. Всички други мерки като отстояние или намален капацитет отпадат.
Стремим се към намаляване броя на заразените на двуседмична база, обяви здравният министър Кацаров и посочи, че тези мерки ще важат най-малко 2 седмици. Ако няма резултат, ще се стигне до пълен национален локдаун. Той обеща засилен контрол. Затягането на мерките бе обявено, след като във вторник бяха регистрирани нови близо 5000 заразени с коронавирус и над 200 починали.
По-рано през деня бе срещата на директора на здравната инспекция в София д-р Данчо Пенчев след среща с 60-те директори на столични болници. Те са обсъдили предстоящо ново преструктуриране на леглата за болни от коронавирус, включително и интензивните. Най-големият натиск в момента е към "Пирогов", ВМА, "Света Анна", където почти 100% са заетите легла. Спиране на плановия прием няма да има.
До МЗ ще бъде изпратено предложение и в педиатрии, ортопедии, онкология, психиатрични, АГ-болници да има КОВИД-отделения. Е-платформата, която се обновява на всеки три часа за свободните легла в болниците, вече ще отбелязва всеки прием на пациент. Ще се предложи лекари от малките болници, където няма натиск, да бъдат пренасочени към големите болници, където има недостиг на персонал.
Продължават сигналите за болници в цялата страна с изчерпващ се капацитет на леглата. В монтанската болница заразените са толкова много, че ги слагат по двама на легло. Болни с КОВИД-19 имало и на леглото в приемната стая.
Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев заяви, че увеличението на плащанията за пациенти с КОВИД-19 за деветмесечието през тази година спрямо миналата е средно 179% по-високо. Ръстът на разходите е най-вече за кислород, вода и ток.