Здраве
Жажда-а-а-а-а!
Най-добрите течности за горещините
/ брой: 158
Жаждата е желание за поемане на течности. Усещането за жажда е мозъчен сигнал, че в кръвта се е повишило съдържанието на соли и тази концентрация трябва да се разреди. Някои хора не пият вода, защото не изпитват жажда. Интересното е, че истинската причина е липсата на определени соли, а не защото някои хора се справят и с по-малко вода. Липсващите соли са различни при всеки човек.
При минимално физическо натоварване на човек са необходими 2,5-3 л течности дневно (заедно с тези, приемани чрез храната), при физическа работа със средна тежест - до 5 л, а при тежка работа на открито - до 6,5 л.
Ако обичайно организмът на човека изпарява 2-2,5 л влага на денонощие, в горещините или при големи физически натоварвания това количество достига до 4 л. Учените са пресметнали, че при 1 л загуба на течност започва да ни мъчи жажда, при 2 л - намалява умствената дейност, при 3 л - започва виене на свят, а при 4 л са възможни сърдечни пристъпи или дори загуба на съзнанието.
Една трета от недостига на влага може да се компенсира от хляба, супите, плодовете и зеленчуците, но 2/3 трябва да дойде от течностите.
Освен на прекомерния прием на солени или сладки храни, или на намаления прием на течности, жаждата може да се дължи и на някое заболяване - диария, кръвозагуба, захарен диабет, хипертиреоидизъм и др. Приемът на някои медикаменти също предизвиква жажда. Например клофелинът, който е често използван медикамент за понижаване на кръвното налягане, предизвиква сухота в устата.
Според специалистите чаят е най-доброто средство за утоляване на жаждата, без значение дали е топъл или студен. Зеленият чай съдържа витамин Р, който влияе положително на функцията на кръвоносните съдове. Черният чай, заради съдържанието си на кофеин, тонизира още по-добре. Горещият зелен чай е способен да защити кожата от ултравиолетовите лъчи - 4 чаши дневно и резултатът е налице. Но не се препоръчва пиенето на повече от 8 чаши чай дневно.
На второ място е водата. Тя освежава, стимулира апетита и премахва умората. Ако нямате гастрит или язва на стомаха, може да пиете газирана вода - въглеродната киселина, попадайки в устата, предизвиква силно отделяне на слюнка и така допълнително занижава усещането за жажда. Ако добавите парченце лимон или няколко кисели боровинки във водата, по-лесно ще победите жаждата.
Третото място се пада на соковете и нектарите. Най-бързо освежават доматеният, вишневият сок, сокът от грейпфрут и сливи. Соковете с месестата част от плодовете или зеленчуците утоляват по-слабо жаждата, но съдържат повече целулоза, пектин и мастноразтворими витамини и затова са по-полезни.
Киселото мляко и айрянът са отлично средство за отстраняване на жаждата. Те се усвояват бързо (за 1 час до 91%, а млякото само до 32%). Киселото мляко може да се употребява и със сладки плодове или със зеленчуци. Прясното мляко премахва стреса. В горещините за предпочитане са обезмаслените млека.
На следващо място е бирата. За съжаление любимият на много "нектар от хмел" съдържа алкохол, а спиртните напитки не могат пълноценно да възстановят загубата на вода. Освен това бирата е високо калорична и не е подходяща за тези, които спазват диета.
Способността за утоляване на жаждата на компота е ниска - той съдържа повече захар, отколкото органични киселини и минерални соли. Ако сте решили да изпиете чаша студен компот, разредете го с малко вода.
Лимонадата е на последно място. Първоначално тя се е състояла от малко захар, стрита лимонова кора и цитрусов сок с вода. Днес производителите заменят плодовите сиропи с по-евтини концентрати и добавят оцветители, ароматизатори, добавки и консерванти. Тази "химия" не утолява добре жаждата, а точно обратното - предизвиква още по-голяма жажда.
По материали от сп. Prevention