Жеравна се възражда с магията на носиите
Международният фолклорен фестивал ще се проведе в живописното село за 13-и път
/ брой: 160
Магията на фолклорната носия ще възроди село Жеравна от 20 до 23 август. Присъстващите на международния фестивал ще имат възможност да усетят автентичния дух на миналото, когато обувките са били цървули и скарпини, а накитите - пафти и пендари, жените са прибирали дългите си коси в шамия, а мъжете са слагали на главите си калпак.
Живописното село за 13-и път ще се превърне в място, където атмосферата на фолклора омагьосва малки и големи. Задължително условие за участие във фестивала, чийто неизменен домакин през годините е екипът на Национален фолклорен ансамбъл "Българе", е всеки да бъде облечен с носия. Тези, които нямат лична, имат възможност да си вземат под наем на място. Преоблечени с "нова" дреха, присъстващите ще могат да се потопят в духа на събитието.
Има отделен кът за фотосесия, но на самия фестивал, около центъра на поляната, е забранено да се снима с телефон. За това правило има и специални осведомителни табели, както и хора, които следят за спазването му.
Продажбата на бижута от едно време също е част от събитието в Жеравна. Любопитно е, че красивите пафти са били носени само от омъжени жени. Ценители ще открият още пендари, венчета, гривни, пръстени, торби от плетиво...
Храната също е в изобилие. Като на фестивала ще се предлагат от домашно приготвен боб в казан до скара на дървени въглища. По стара българска традиция може да обядвате на черга върху поляната и да усетите топлината на земята.
Може да излезете и извън пределите на фестивалната поляна, да се разходите из селцето, където българското е пропито във всеки детайл на пейка или ограда. Посетете автентично кафене от онова време и изпийте едно кафе на пясък, съветват познавачи. Един ден ще ви е достатъчен да обиколите Жеравна и да надникнете и в къщата-музей на Йордан Йовков, на Сава Филаретов и на Руси Чорбаджи, както и в Художествената галерия. След което се върнете отново на поляната. Там привечер започва веселието - извиват се хора от различни фолклорни области, чува се музика на живо, а искриците огън стоплят душата.
Тези, които нямат възможност да останат трите дни на фестивала, може да отделят време за поне един от тях. Българският фолклор го заслужава...