
Жилищата у нас са поскъпнали с 14,6% за година
Предлагат пълна дигитализация на имотния регистър
/ брой: 186
Цените на жилищата в България продължават да се увеличават и през второто тримесечие на текущата година, сочат данни на НСИ.
Спрямо същия период на 2021 г. цените на недвижимите имоти в страната са се увеличили средно с 14,6%, като това е най-голямото покачване на индикатора от третото тримесечие на 2008 г., показва справка в данните от НСИ.
През първото тримесечие на 2022 г. цените на жилищата нараснаха на годишна база с 11,5 на сто, което към момента на обявяването на данните бе рекорд спрямо 2008 г. За периода април-юни 2022 г. спрямо второто тримесечие на 2021 г. цените на вече съществуващите жилища са нараснали с 16%, а на новото строителство са се увеличили с 12,3 на сто за година. Според НСИ от шестте града с население над 120 000 души в страната най-голямо е повишението на цените на имотите в Русе - с 23,3 на сто спрямо второто тримесечие на 2021 година. На второ място се нарежда София със 17% ръст през второто тримесечие спрямо година по-рано. На трето място е Бургас с увеличение от 14,9 на сто за година. На четвърто, пето и шесто място са Стара Загора (+12,6 на сто), Пловдив (+8,6 на сто) и Варна (+7,9 на сто увеличение за година).
Пълна дигитализация на имотния регистър предлага Министерството на правосъдието, което публикува за обществено обсъждане промени в Закона за кадастъра и имотния регистър. Той се администрира от Агенцията по вписванията. Пълната дигитализация ще бъде осъществена чрез създаване на електронни партиди на недвижимите имоти и електронни партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи. Законодателната реформа в системата на вписванията чрез преминаване от персонална към реална система на вписване е предвидена още от 2000 г. Реформата предвиждаше и имотният регистър да се води не само на хартия, но и паралелно в електронен вид.
С предлагания проектозакон нормативно се урежда имотния регистър като обща електронна база данни, съдържаща електронните партиди на недвижимите имоти и електронните партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи.
Повече от 20 години по-късно тя не е осъществена на практика. В момента вписванията продължават да се осъществяват по персоналната система само на хартия, е посочено в мотивите към законопроекта.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.