16 Август 2025събота12:52 ч.

Жители на Ботевгад на протест срещу шума от АМ „Хемус“

автор:Дума

visibility 699

Протесттно шествие ще проведат днес жители на Ботевград. Недоволните се събират в 10,30 часа на площад „Освобождение“ до сградата на общината.

Акцията е заради многогодишното бездействие на институциите по отношение на високите наднормени нива на шума от АМ „Хемус“ и липсата на свързваща алея за пешеходно и велосипедно движение между Ботевград и село Трудовец.

След сигнал на местните жители, експерти на Института за пътна безопасност посетиха описаните участъци и констатираха проблемите в свое становище, изпратено до Агенция „Пътна инфраструктура“ и община Ботевград.

Жителите във вилна зона Зелин са подложени на шумов терор от 30 години.

Още през 2016 г. е извършено замерване на шума в участъка от от 44 км до 46 км на АМ "Хемус" от РЗИ -София. Тогава цифрите сочат 61,8 dB (децибела) при ограничение от 40dB, което е с повече от 50% над допустимото и това води до застрашаване живота и здравето на населението.

Институтът за пътна безопасност е отправил предложение до ръководството на АПИ за поставяне на шумоизолиращи съоръжения.

Днешното шествие ще премине през Ботевград и ще спре на АМ „Хемус“. Очакват се над 1000 човека. Протестът се организира от местна гражданска инициатива (МГИ) - Зелин, с подкрепата на Института за пътна безопасност, като участие ще вземе и кметът на община Ботевград Иван Гавалюгов. Очаква се представител и на АПИ, който да отговори на исканията на хората.

В четвъртък шефът на пътната агенция Георги Терзийски се срещна със заместник-кмета на община Ботевград Борис Борисов, председателя на УС на Института за пътна безопасност Богдан Милчев и жители на вилната зона. Той им обеща да бъдат монтирани шумоизолиращи съоръжения край Зелин, а до края на годината ще бъде обявена обществена поръчка за изработването на акустичен и конструктивен проект, по който те да се изградят.

Ботевградчани обаче вече не вярват само на обещания и планираният протест остава.

Показаха за първи път българската монета от 1 евро

автор:Дума

visibility 3045

/ брой: 151

Несъбраните пари в бюджета могат да стигнат 8 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 3066

/ брой: 151

Икономиката с ръст от 3.1%

автор:Дума

visibility 2977

/ брой: 151

Тръмп и Путин със среща на четири очи

автор:Дума

visibility 2940

/ брой: 151

Съединените щати спират чуждестранните помощи

автор:Дума

visibility 3030

/ брой: 151

Светът остава разделен за пластмасата

автор:Дума

visibility 3529

/ брой: 151

Накратко

автор:Дума

visibility 3111

/ брой: 151

Геополитическо воайорство

автор:Александър Симов

visibility 3256

/ брой: 151

Вода газим, жадни ходим

visibility 3324

/ брой: 151

Срещите Москва - Вашингтон - со кротце и с повече кьотек

visibility 3074

/ брой: 151

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ