Журналисти срещу ограниченията в парламента
/ брой: 178
Повече от 60 журналисти стоят зад подписката срещу ограниченията за журналисти в НС, която бе внесена в деловодството на парламента. "Преместването на Народното събрание в сградата на бившия Партиен дом и ограничаването на достъпа на журналистите, операторите и фотографите до кулоарите на парламента създаде сериозни пречки пред изпълнението на нашите основни задължения и обществени функции. Физическото изолиране на медиите и възпрепятстване на възможността свободно да се разговаря с народните представители и гостите в сградата на Народното събрание - министри и представители на институции, които подлежат на парламентарен контрол, ограничава силно възможността за достъп до информация, което е основно демократично право на гражданите", пише в документа.
Журналистите пишат на парламентарната шефка Цвета Караянчева, че работата с представители на пресцентровете и пиарите на парламентарните групи не е достатъчна за пълноценна комуникация между журналистите и политическите сили. "Визираните от Вас добри европейки практики са неприложими в нашата ситуация. Европейският парламент е пример за добри практики - журналисти и членове на ЕП имат еднакъв достъп до кулоарите", пише в подписката.
Народният представител от БСП Крум Зарков също обърна внимание на проблема от парламентарната трибуна. Трябва да знаем дали има още парламент, той не е само нова зала, а начин на общуване и който не го владее, моля да го напусне, разгневи се той. Караянчева обаче прехвърли вината на социалистите, тъй като когато залата била строена и идейно проектирана, председател на НС бил Георги Пирински. Тя все пак призова колегите си да вдигат телефоните си, да правят срещи и да дават интервюта.