17 Декември 2025сряда22:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Светът е малък

Зигзаг

/ брой: 95

автор:Николай Коев

visibility 8756

 Не съм шивач, но като обикновен потребител ми е известно, че бодът зигзаг е устойчив. Особено когато напънът в задните части на панталоните е съществен, а и някои те подритват чат-пат. В политиката с нашенски адрес пък движението на змиорката си е направо норма. Направо установена практика за наивници през последните около десет години на ГЕРБ-ерско управление. 

То не бяха решения, после бързо отменяни, то не бяха акции, след това опровергавани, то не бяха и оставки на министри и висши функционери на управляващите, впоследствие заменяни с техни точни подобия, но единствено с различно лице. С една дума - панталонките на властниците се цепиха и кърпиха със задължителния зигзаг, но с очевидно крива кройка.

Ето на това някои му казват "устойчиво развитие". Изглежда разбирано като следване на порочната практика "проба - грешка". Какво от това, че държавата така зацикли от недомислия и експерименти, че дори и най-големите оптимисти вече започват да се съмняват.  

Дали пък, замислих се, не създаваме един феномен. Хвалим се с рутинни неща от инфраструктурата, а големите проблеми пред обществото остават за "онези", които ще дойдат след това. Те да му мислят, казват от властта. И уж без Цветанов си действат по цветановски. Готвят се да громят на всякакви там избори и мечтаят за нов рестарт на позавехналите си кариери, обливайки гражданството с концентриран коктейл от... илюзии.

Тази политическа практика едва ли е само наш патент. Но ние я развихме, обогатихме и извисихме. Виждаме, че и неизмеримо по-влиятелни държави прилагат зигзаг политиката. Но при чупенето на иглата сменят не само шева, но и панталонките. Явно нашият случай не е такъв. Ходим си с кръпките, не ни пука, та дори се хвалим, и не само пред чужденците.

Я да видим, какво се случи в не толкова отдалечената от нас Австрия. Сегашният канцлер Себастиан Курц се бе отдал на зигзагообразната дипломация и с голяма мъка задържаше коалицията на своята Народна партия с крайнодясната формация на Хайнц-Кристиян Щрахе - Австрийската партия на свободата. Лидерът на по-малкия партньор обаче настъпил мотиката, която вероятно са му подложили. Изложил се човекът в таен запис през лятото на 2017-а, когато разговарял с руса красавица - милионерка, която предлагала какво ли не в замяна на политически лобизъм за нейните бизнес намерения. 

Но както е известно, не всичко русо е и руско, колкото и на някои да им се иска. Така че за разочарование на сценаристите самият потърпевш вицеканцлер съобщи, че дамата се представила за латвийка. Жалко, ще въздъхнат може би монтиралите записващите видеоустройства на мястото на срещата, пропада грабващата сърцата нова руска следа.

Ако напуснем конкретиката на този интересен случай, който ще се нищи от органите на приятелската ни държава, то въображението възбужда друго обстоятелство. А това е, че скандалът с двегодишна давност събори незабавно австрийското правителство с пряката инициатива на канцлера Курц. Избран бе правият бод. Предстоят избори. Струва си да се взрем в този пример за истинска, действаща демокрация. И да погледнем към нашите си работи, с непрестанните тежки скандали, сред които управленският керван си върви на зигзаг, но върви. Демокрация?! 

   

 

    

БДЖ запазва 75% от пътническите превози

автор:Дума

visibility 3667

/ брой: 237

Ще има отлив в цялата сфера на услугите след първи януари

автор:Дума

visibility 1581

/ брой: 237

Започва проучването за нефт и газ край Варна

автор:Дума

visibility 860

/ брой: 237

Експерт: Земеделието в Европа е почти унищожено от регламенти

автор:Дума

visibility 3664

/ брой: 237

Доналд Тръмп: Мирът в Украйна е по-близо от всякога

автор:Дума

visibility 1097

/ брой: 237

Матео Салвини: Санкциите на ЕС ни поставиха на колене

автор:Дума

visibility 3635

/ брой: 237

В Хърватия е потвърден случай на проказа

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 237

Пекин си взима пандите от Токио

автор:Дума

visibility 4208

/ брой: 237

Безизходица

автор:Александър Симов

visibility 4577

/ брой: 237

Чашата не е решение

автор:Барбара Пейчинова

visibility 5746

/ брой: 237

Врата в полето

visibility 4349

/ брой: 237

Светът през 2025 г. - войни, протести, мир

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 237

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ