04 Октомври 2023сряда16:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зимни пейзажи и странни птички населиха "Аспект"

/ брой: 276

автор:Веселка Венкова

visibility 3418

Иван Христов-Грога за пети път подреди (23 ноември - 8 декември) традиционната си годишна изложба в пловдивската галерия "Аспект". Направи го пак в навечерието на Коледните празници, представяйки нарисуваните през годината картини. 
Тазгодишната изложба на Грога съдържа 23 платна, върху които той е разработил естетизирани зимни пейзажи и странни птици, обитаващи сюрреалистични пространства. Неестествено ниски хоризонти, дървета без корени и листа определят приказната, донякъде тайнствена атмосфера в картините на Грога.
На този фон пърха пухкава шарена птичка, поднесена с фотографска педантичност до най-дребния детайл и миниатюрната перушинка. Този съзнателно търсен контраст, характерен за творчеството на Грога, отлично личи в "Самотна птица", "Кардиналът", "Синигер". По-различни са "Късна доба", "Нощ през зимата", "Къща на хълма", "Бъдни вечер".
Нов момент във вернисаж 2010 е обичан от художника жанр, който незнайно защо той се въздържаше до този момент да покаже под тепетата - натюрмортът, обясни галеристката Олга Петрова, която го откри и наложи като име в Пловдив. Публиката ще види четири прекрасни натюрморта, съчетаващи финото естетическо чувство на твореца с прецизността и майсторството на рисувача. И цветята, и плодовете, и съдовете в "Натюрморт с латинки", "Натюрморт с дюля", "Натюрморт с череши" са нарисувани според академичната традиция, но носят спецификата на меланхоличния темперамент на твореца. Сюрреалистичното е силно изразено и създава усещане за безвремие и абстрактност на пространството.
 

България с най-голям дял на сивата икономика в ЕС

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 191

Бюджетът продънен с близо 800 млн. лв.

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 191

Искат намаляване на производството на мляко в ЕС

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 191

КЗП с още актове към фирмите за бързи кредити

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 191

Земетресение в турския окръг Хатай

автор:Дума

visibility 213

Брюксел размразява парите за Унгария

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 191

Първите дипломати на ЕС се събраха в Киев

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 191

Интелектуален фашизъм

автор:Александър Симов

visibility 203

/ брой: 191

ГЕРБ в София - управление на неизпълнените обещания

автор:Деси Велева

visibility 229

/ брой: 191

Тиражирани заблуди

visibility 183

/ брой: 191

Заедно ще направим Троян по-млада, по-умна, по-зелена община

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ