14 Юли 2025понеделник13:00 ч.

"Златната липа" отиде при българския "Урок"

/ брой: 125

автор:Петър Георгиев

visibility 3254

Голямата награда на международния филмов фестивал "Златната липа" отиде за създателите на новата българска игрална лента "Урок", съобщи председателят на журито проф. Станимир Трифонов. По думите му гласуването било единодушно за режисьорите-съсценаристи Кристина Грозева и Петър Вълчанов. Пак така без колебания е решена и съдбата на наградата за главна женска роля, която получи актрисата Маргита Гошева за ролята на учителката Надежда.
За изненада на част от зрителите в Стара Загора приза за главна мъжка роля получи невръстният Денис Мурич от сърбохърватската творба "Ничие дете", чийто създател Вук Ршумович взе наградата за най-добра режисура.
Специално отличие на Съюза на българските филмови дейци бе присъдено и на турско-германския "Сивас" по сценарий и режисура на Каан Муждеджъ.
Изборът бе направен измежду 11 филма, дело на европейски киностудии. За пръв път в конкурсната програма фигурираха филми от Косово, Турция и Литва. Общото между отличените ленти е борбата за живот и оцеляване, лаконично резюмира решението членът на журито, белгийският режисьор Вивиан Гофет. Късно вечерта в сряда награда за цялостно творчество "Златната липа" бе връчена на актьора Васил Михайлов.
 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ