14 Юли 2025понеделник11:51 ч.

13 държави от ЕС с писмо в защита на основните права и демокрацията по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1107

Върховенството на закона, демократичните правила и основните права на хората трябва да бъдат защитени дори по време на извънредните мерки, свързани с разпространението на коронавируса. За това настояват общо 13 държави членки на ЕС в свое съвместно изявление. Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Испания и Швеция заявяват: „В тази безпрецедентна ситуация е легитимно държавите членки да приемат извънредни мерки, за да защитят гражданите си и да преодолеят кризата. Ние обаче сме дълбоко обезпокоени за риска от нарушения на принципите на върховенството на закона, демокрацията и основните права, произтичащ от приемането на определени извънредни мерки“.

"Извънредните мерки във връзка с коронавируса трябва да бъдат ограничени до това, което е строго необходимо, трябва да бъдат пропорционални и временни по своя характер, да бъдат подложени на редовна проверка и да зачитат гореспоменатите принципи и международните правни задължения. Те не трябва да ограничават свободата на изразяването или свободата на медиите", се подчертава в изявлението.

В него се посочва още, че "трябва заедно да преодолеем тази криза и заедно да се придържаме към нашите европейски принципи и ценности по този път".

Изразява се подкрепа за инициативата на Европейската комисия да наблюдава извънредните мерки и тяхното прилагане, за да се гарантира спазването на основните ценности на съюза.

По-рано тази седмица еврокомисията предупреди държавите - членки на Европейския съюз, че извънредните мерки, приети от правителствата като част от борбата с коронавируса, не може да подкопават демокрацията.

В понеделник унгарският премиер Виктор Орбан си осигури извънредни правомощия в справянето с коронавируса. Това стана с гласуване в парламента, след което управляващата "Фидес" ще може да удължава извънредното положение в страната на практика безсрочно и да управлява с укази.

Решението е спорно за опозицията, както и според правозащитни групи и Съвета на Европа. Критиците му се опасяват, че Будапеща може да се отдалечи още повече от демократичните ценности, след като попадна под ударите на наказателна процедура на ЕС заради атака срещу тях в последните години от управлението на Орбан.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ