19 Септември 2025петък11:49 ч.

144 млн. лева недостиг в градския транспорт на София

Има риск за изплащането на заплатите на работещите в сектора още този месец, предупредиха общински съветници

/ брой: 88

автор:Деси Велева

visibility 697

Деси ВЕЛЕВА



144 млн. лева ще е недостигът на столичния градски транспорт за тази година, съобщи директорът на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев при обсъждане на икономическата рамка на сектора в комисията по транспорт към СОС. Според него този недостиг не може да се остави за разглеждане за последните месеци на годината, тъй като финансовите проблеми ще започнат още през май. Транспортните оператори също трупат текущи задължения за горива, което поставя под въпрос дейността им. Заради кризата още този месец има риск за нормалното изплащане на заплатите в сектора, предупреди председателят на комисията Карлос Контрера.
Дилчев съобщи още, че през първото тримесечие на 2022 г. приходите от продажба на превозни документи са се увеличили с близо 8 на сто, а от паркиране - с 13 на сто. Въпреки това стойностите са далеч по-ниски от ситуацията преди пандемията.
През следващата седмица ЦГМ трябва да предостави на общинските съветници в ресорната комисия точните параметри на икономическата рамка за транспорта. В този период се очаква да бъде обявена и новата тарифна политика на общината, според която цената на едно пътуване ще зависи от времето, прекарано в транспортното средство. "Въпреки нарастването на финансовия натиск сме се постарали това да не се отрази на новите цени", заяви Зафир Зарков, който е един от членовете на комитета, занимаващ се с тарифната политика.
Управляващите в Столичната община от ГЕРБ продължават да разчитат основно на държавата за подпомагане на транспорта в града, стана ясно по време на заседанието на комисията. Сериозен принос на държавата поиска и зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев, според когото връщането на пътниците в обществените превозни средства няма как да компенсира дефицита. Според съветника от ГЕРБ Зафир Зарков столичният транспорт няма да оцелее до края на годината, без правитеството да се ангажира пряко с проблема в "подобаващ обем".
В края на заседанието на комисията бе предвидено изслушване на представители на "Столичен автотранспорт" и частния превозвач "МТК Гроуп" за обезпечаване на транспортната задача във връзка с възможното спиране на газа. Обсъждането обаче бе закрито.

39% от родителите още наказват с шамари

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 175

30 нови членове приеха в БСП във Велико Търново

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 175

НСО вече няма да вози администрацията на президента

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 175

ВКС осъди общината да премести трамвайно трасе

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 175

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 7

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 175

Макрон представя доказателства, че съпругата му е жена

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 8

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 6

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 5

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ