2,6 млрд. души живеят в репресии и корупция
България е определена като свободна държава в доклада на "Фрийдъм хаус"
/ брой: 22
Една трета от световното население, или 2,6 млрд. души, живеят в страни и на места обхванати от корупция, репресии и нарушения на човешките права. Това посочва в годишния си доклад базираната във Вашингтон неправителствена организация "Фрийдъм хаус". Най-сериозно е положението в Сирия, Тибет и Сомалия.
На базата на политическите и социалните права "Фрийдъм хаус" определя общо 86 държави и територии като свободни. 40 процента от световното население живее в малко или повече свободни държави. 50 страни са определени като несвободни, а 59 страни - като частично свободни.
Повечето от страните, определени като несвободни, са от Близкия изток и Северна Африка, където 85% от населението живее при репресии.
Свободата е намаляла в 72 страни през изминалата 2015 г., което е най-голямата бройка за последните 10 години, през които е отчитан спад в свободата. В 43 страни обаче се отбелязва обратната тенденция - на увеличаване на свободата.
В доклада се посочва още, че Съединените щати отбелязват спад. Като причини се дават смущаващото увеличение на ролята на частните средства в предизборните кампании, липсата на откритост в правителството, расовата дискриминация.
"Фрийдъм хаус" използва индекс, който включва показатели като политически и лични свободи и свобода на медиите. Резултатът на България е същият като този на Самоа и Израел и той я поставя в категорията на свободните държави, каквито са 40% от страните по света.
Авторите на доклада изтъкват, че се опитали да отразят състоянието на свободата на отделните хора, а не на управлението или на това как се справят правителствата им. "Правим изрична разлика между правата и свободите на книга и какво е фактическото състояние на терен", допълват те. Политическите права и граждански свободи могат да бъдат повлияни както от държавни институции, така и от недържавни играчи, включително бунтовнически групировки и други въоръжени отряди, се казва в текста.
"Десетилетия наред Европа е пример за спазването на демократични стандарти и човешки права и като цяло продължава да е такава въпреки икономическите трудности от последните години. Въпреки това мнозина държави имат проблеми с отношението си към имигранти и малцинства, а медиите са застрашени в няколко страни. В допълнение няколко държави на Балканите все още консолидират демократичните си институции и се нуждаят от продължаващ мониторинг, за да продължат напред", се казва още в текста.
Дания е най-некорумпирана
За втора поредна година най-малко корумпираната държава в света е Дания. Това става ясно от изследване на международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл". Скандинавската страна получава оценка 91 при максимална възможна 100. На дъното на класацията са Сомалия и Северна Корея, които заемат 167-о място.
Според авторите на доклада корупцията остава сериозен проблем в световен мащаб, но страните, при които има подобрение, са повече от тези, при които се наблюдава влошаване. САЩ и Великобритания са с най-добрата си оценка в историята на измерванията. САЩ са се изкачили до 16-а позиция, а Великобритания е догонила Люксембург и Германия и е на десето място. В челната десетка са още Финландия, Швеция, Нова Зеландия, Холандия, Норвегия, Швейцария, Сингапур и Канада.