35-ти сме в света по ръст на цените на жилищата
Стойността на имотите у нас поскъпва с 2,2%, наравно с Белгия, Швейцария, Португалия и Русия
/ брой: 203
България е на 35-о място от 56 страни по ръст на цените на жилищата, сочат данните от международно проучване на консултантската компания Knight Frank.
В глобален мащаб цените на жилищата записват най-слабия растеж за последните четири години през второто тримесечие. Що се отнася до цените на жилищата, Европа вече не е най-слабо представящият се регион - "титла", която Старият континент уверено държеше в продължение на 15 поредни тримесечия.
Данните за страната ни, по които компанията ни сравнява с останалите пазари, обаче са от първото тримесечие на годината заради промените в методологията при изчисляването, които НСИ въведе тази година. Тези промени предизвикаха и закъснение при публикуването на данните.
Цените на жилищата у нас отбелязват ръст от 2,2% на годишна база през първото тримесечие и 0,5% за самото тримесечие. Това ни нарежда в групата на страни като Белгия, Литва, Швейцария, Португалия и Русия, при които се отчитат сходни ръстове.
Лидер в класацията по най-силен ръст на цените на жилищата през второто тримесечие на годината отново е Хонконг с годишно повишение от 20,7% и 3,3% за тримесечието. Тласък на пазара в специалния административен район отново дават богатите инвеститори от Китай.
Втората позиция в класацията е за Турция с годишен ръст от 18,5% и 5,2% за тримесечието. Третото място е за Естония със съответно 13,4% и 1,1%. Топ 10 се допълва от Люксембург, Нова Зеландия, Ирландия, Швеция, Исландия, Колумбия и Австралия.
На дъното на класацията е Дубай с годишен спад от 12,2% и 2,8% за тримесечието. Украйна е втора по понижение на цените на имотите със съответно 12% и 3,7%. Сред най-спадащите пазари се нареждат още Кипър, Гърция, Китай, Полша, Италия, Сингапур, Тайван и Франция.
Като цяло в глобален мащаб цените на жилищата записват най-слабия растеж за последните четири години - само 0,1% към края на юни спрямо юни 2014 г., посочват от компанията. Това се случва на фона на притесненията за икономиката на еврозоната, паниката, свързана със световните фондови пазари, и дискусиите за евентуалния момент, в който Федералният резерв на САЩ ще повиши лихвите.
Спад отбелязва и строителната продукция - както у нас, така и в ЕС. През май България зае втора позиция в ЕС по годишен спад на строителната продукция и трета по месечен - съответно със 7% и 3,3% надолу, по данни на Евростат. Средно за ЕС строителната продукция се повиши с 0,5% през май спрямо май 2014 г., макар че за месеца отбеляза спад от 0,3%. Едва през юни страната ни отлепи от последните места, като отбеляза ръст на строителстовото от 2,6% при спад от 1,1% за целия ЕС и 1,9% за еврозоната.