12 Юли 2025събота11:45 ч.

СНИМКА ЕМИЛИЯ КОСТАДИНОВА

37% от българите не свързват двата края

Покупателната способност на домакинствата е почти наполовина от средната в ЕС

/ брой: 125

автор:Дума

visibility 426

37 на сто от българите не са могли да свържат двата края през последното тримесечие на миналата година. Това показва най-новото изследване на "Евростат" за въздействието на пандемията върху 11 страни от ЕС. По този показател страната ни е на дъното в ЕС. Във Финландия процентът на хората, които или не могат, или трудно свързват двата края, е 9,2%.
През последното тримесечие на 2021 г. поне 20 на сто от всички жители на страните в ЕС, за които фигурират налични данни (България, Белгия, Ирландия, Франция, Австрия, Словения и Финландия), биха могли да свържат двата края лесно или много лесно. Единствено в България сред посочените от ЕС страни делът на гражданите, които не са изпитвали никакви или почти никакви затруднения да посрещат разходите си за живот, е едва 4,4% през четвъртото тримесечие на миналата година. Най-висок е показателят във Финландия, като 43,7 на сто от финландците не са имали затруднения при посрещане на разходите си.
Разразилата се пандемия от коронавирус през 2020 г., продължила и през 2021 г., повлия на условията на живот сред всички страни членки на Европейския съюз. Макар и в различна степен, всички граждани на страните от ЕС бяха засегнати от намаления на доходи, съкратено работно време и тежки правила за социално дистанциране.
Икономиката на България е изложена на нови рискове, преди всичко поради нарастващите цени на енергията и транспорта, отчита Агенцията за икономическо развитие на Германия в публикацията си "Икономически перспективи - България (юни 2022)", съобщиха от Германо-българската индустриално-търговска камара.
Икономическият растеж на страната се забавя главно поради инфлацията и проблемите във веригата на доставки. Нарастващите разходи в световен мащаб, особено за енергия, суровини и храни, влошава търсенето в България. Съответно вносът е подложен на натиск. Нарастващите разходи за енергия натоварват частните домакинства в България. Делът на енергийните разходи на домакинство в страната е 20 на сто. Това поставя разходите под средните за ЕС от 25%. Покупателната способност на българските домакинства обаче е почти наполовина от средната покупателна способност в ЕС.
ЕС прогнозира ръст на реалния БВП от 2,1 на сто за 2022 г. и 3,1 на сто за 2023 г. Частното потребление ще расте по-умерено. Една от причините за това е, че реалните доходи на голяма част от населението се очаква да спаднат рязко през 2022 г. Ръстът на заплатите в частния и публичния сектор ще остане под нивото на инфлацията. Номиналните месечни брутни доходи вероятно ще се увеличат средно със 7% през 2022 г. За разлика от тях се очаква инфлацията да бъде 14%, изчислява Виенският институт за международни икономически сравнения.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ