12 Август 2025вторник21:14 ч.

61% от българите одобряват министерските оставки

Всеки втори иска конкретни наказания на виновните за трагедята край Своге

автор:Дума

visibility 189

Голяма част от българите одобряват трите министерски оставки от края на миналата седмица, но очакват и наказания на конкретни длъжностни лица, отговорни за катастрофата край Своге. Това показва експресно проучване на "Алфа Рисърч" по поръчка на БНТ. 
61% от запитаните одобряват оставките на тримата министри, но над 56 на сто очакват и конкретни наказания за длъжностни лица, отговорни за трагедията в Искърското дефиле. Само рокади в кабинета не са достатъчни, за да се възстанови доверието в управлението на държавата, показва проучването.
Социолозите коментират, че за гражданите проблемът не е само в липсата на "сцепление“ в асфалта, а в липсата на "сцепление“ между работата на институциите, която трагичният инцидент край Своге осветли.
По тази причина оставките не зареждат  автоматично управляващата коалиция с нов кредит на доверие, посочват от „Алфа Рисърч“. Според едва 12% от запитаните оттеглянето на министрите е достатъчно, за да се увеличи личното им доверие към кабинета. 19% са най-радикалните, които, напротив, втвърдяват критичната си позиция. Най-голямо внимание заслужава позицията на мнозинството, според което оставките не са в състояние да повлияят на доверието им. Това не означава, че преценяват случая като маловажен, напротив, това е червен сигнал, че този механизъм, ако остане единствен, започва сериозно да буксува.

 

Дървопреработвателният бранш е в колапс

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 148

Австрия обмисля таван на цените

автор:Дума

visibility 1281

/ брой: 148

ЕС иска Зеленски на срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 1172

/ брой: 148

САЩ приключиха с помощите за Украйна

автор:Дума

visibility 1247

/ брой: 148

Над 11% от депортираните от Германия са деца

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 148

Нови цени, нови стандарти

автор:Таня Глухчева

visibility 1121

/ брой: 148

Тагаревщина на ума

автор:Александър Симов

visibility 1049

/ брой: 148

Газови игри на котка и мишка

visibility 1261

/ брой: 148

Беше като Феникс, роден от пепелта наоколо

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 148

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ