16 Юни 2026вторник18:59 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Расте политическата апатия на младите у нас

Няма ред и сигурност в страната, констатира доц. Борис Попиванов

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 1654

Катастрофално нисък интерес към политиката проявяват младите хора в България, констатира политологът доц. Борис Попиванов. Той, проф. Петър-Емил Митев, Първан Симеонов и доц. Сийка Ковачева представиха резултатите от "Изследване за младежта в Югоизточна Европа 2018/2019", организирано от фондация "Фридрих Еберт" и осъществено с помощта на Института по социология "Иван Хаджийски" и "Галъп Интернешънъл". Международният проект е проведен едновременно в 10 страни от Югоизточна Европа. Целта му е да идентифицира, опише и анализира младежките нагласи и модели на поведение в съвременното общество. 

Попиванов е разтревожен от апатията на младите към политическия живот в страната. Едва 7% от анкетираните между 15 и 29 г. се интересуват и четат политически новини. Попиванов отбеляза, че основната причина младежта да не е представена в политиката, е мисленето им, че техният глас не се чува. Според изследването слабият интерес към политиката е в пряка връзка с разбирането какво представлява и какво предлага тя. Удовлетвореността от демокрацията не е висока.

50% от младежите в България са категорични, че нямат желание за политическа кариера. Всеки четвърти е по-скоро негативно настроен, а 11% се колебаят. Едва 4 на сто изявяват желание да участват в политиката. Рискуваме да се влоши качеството на политическия елит, защото към такива длъжности се ориентират не най-добрите и подготвени младежи, предупреди проф. Петър-Емил Митев.

Данните отчитат голямо съвпадение на възгледите на младите хора за политиката с вижданията на техните родители. Попиванов добави, че расте убеждението, че в България няма ред и сигурност.

"Младите хора посочват неочаквано много за наличието на корупция в системата на образованието. При нас разминаването на образователната подготовка и трудовата реализация е съществено - за едно учиш, а след това работиш друго", коментира Митев. По думите му въпреки това има висок стремеж към висше образование. Той подчерта, че е изчезнал страхът от безработица, но е висока младежката чувствителност към социалната несправедливост.

Анкетираните посочват, че са в добро здраве, почти всички имат телефон и компютър. 40% се чувстват граждани на света, а 55% се чувстват европейци, 90% се чувстват българи. 54% от младите турци и 28% от ромите се гордеят, че са българи, допълва Митев. 61% от младежите нямат намерение да емигрират за повече от шест месеца в друга страна. 36% биха напуснали страната, за да подобрят стандарта си на живот. Втора причина за евентуална стъпка са по-високите заплати, следвани от по-добро образование.

Според данните само 10% спортуват редовно, а една четвърт не се занимават под никаква форма със спорт. 

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ