17 Септември 2025сряда02:14 ч.

"Гугъл" спира да работи с "Хуауей"

Компанията ще се съобрази с мерките на американското правителство в търговската война с Китай

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1088

Интернет гигантът "Гугъл" прекратява бизнеса си с китайската компания "Хуауей" в сегментите, изискващи трансфер на хардуерни и софтуерни продукти, с изключение на тези, които са с отворен код, предаде агенция Ройтерс.

Решението на "Гугъл" е удар срещу китайската компания, на която американското правителство наложи санкции. "Хуауей" веднага ще загуби достъпа до ъпдейтите на операционната система "Андроид". Наред с това следващата версия на смартфоните й извън Китай ще бъде лишена от достъп до популярни приложения и услуги, включително Google Play Store и Gmail.

"Уверяваме, като спазваме всички изисквания на правителството на САЩ, че услуги като Google Play и защита на сигурността от Google Play Protect ще продължат да функционират на съществуващите устройства Хуауей“, съобщи "Гугъл" в туитър.

"Хуауей" заяви, че ще продължи да предоставя актуализации на системите за сигурност и услуги за своите смартфони и таблети. 

"Допринесохме значително за развитието и растежа на "Андроид" в целия свят", заяви говорител на "Хуауей". "Ще продължим да изграждаме безопасна и устойчива софтуерна екосистема, за да осигурим най-доброто за всички потребители в световен мащаб", добави той. 

Скандалът избухна, след като Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ), обвини компанията, че е получила държавно финансиране от китайските власти. Преди това Съединените щати и Австралия обвиниха "Хуауей" в технически шпионаж и събирането на тайни данни при употреба на устройствата им. Американските власти многократно призоваваха европейските си колеги да помислят за целесъобразността на участието на китайски компании в развитието на 5G мрежи в Европа. 

Доналд Тръмп подписа миналата сряда указ за обявяване на "национално извънредно положение" във връзка със заплахите при използването на информационните технологии. Министърът на търговията е получил указание да забранява сделки, които представляват неприемлив риск за националната сигурност на САЩ или за сигурността на американските граждани.

Това е пореден епизод от търговската война между двете държави. В отговор на наложените по-рано мита от САЩ Пекин обяви, че от 1 юни ще облага с по-високи мита редица американски стоки, включително втечнения природен газ, който Тръмп усилено се опитва да лансира както в Азия, така и в Европа.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ