"Афис" и "Алфа Рисърч" били най-точни в предизборните прогнози
Голяма част от финансирането на партиите у нас е от "сивата" към "черна" икономическа зона, твърдят от Института за развитие на публичната среда
/ брой: 120
Социологическите агенции "Афис" и "Алфа Рисърч" били най-точни в прогнозите на изборните резултати, докато МБМД и НЦИОМ дали "отклонение" от 9-10 на сто, посочиха експертите от Института за развитие на публичната среда. Ако се има предвид и изказването на лидера на ГЕРБ, че скандалът от 11 май с бюлетините в Костинброд им отнел 5-6 процента подкрепа, то Коалиция за България са спечелили изборите, пошегуваха се настойчивите наблюдатели.
Анализите им показали, че над 10 000 лишени от избирателни права граждани - затворници и поставени под запрещение, са участвали в партийните подписки. 976 970 подписа събрали за броени дни 71 партии, сочат фактите, което значи да сме се препъвали в масички със списъци по улиците в цялата страна, иронизира шефката на ИРПС Антоанета Цонева. 21 партии и коалиции не са успели да постигнат резултат, близък до подписката си, сочат наблюденията на института. Любопитен е и фактът, че най-много застъпници в изборния ден - 9660, имала партията на Христо Ковачки "Лидер".
Наблюдението на изборния ден показало липса на баджове на застъпници и представители, както и липса на ясно осъзнаване на това каква точно функция изпълняват, струпвания на застъпници и представители на партии, спорове между представителите на СИК и застъпници и представители, предварително разпластяване на бюлетините от членовете на СИК, поставен първи печат върху разпластените бюлетини, прозрачни "тъмни" стаички и пр. В 1/4 от наблюдаваните СИК председател и заместник-председател били от ГЕРБ, посочват сред нередностите експертите.
На сайта "За честни избори", създаден като платформа за нарушения около и в изборния ден, са получени десетки сигнали за сериозни пропуски в организацията на изборния процес, липса на адекватни условия за гласуване на хората с увреждания, големи опашки пред посолствата на България в чужбина, натиск върху избиратели, контролиран вот и купуване на гласове.
Финансирането на българските политически партии или по-голямата част от тях остава в сиво-черната зона, заяви Антоанета Цонева. "Либерален алианс" на Веселин Марешки, чиято реклама стоеше под главите на три вестника - "24 часа", "Труд" и "Стандарт", вероятно е много по-скъпа от дарените 126 780 лв., отчетени пред Сметната палата, даде пример Цонева. Броят на направените парични дарения е 675, а общата сума възлиза на 667 236,99 лв. Най-голям дял имат Демократи за силна България и Български демократически форум в размер на 149 400 лв. След тях се нарежда Движение "България на гражданите" със 145 518 лв., следвани от споменатия "Либерален алианс".
ИРПС направиха и препоръки за усъвършенстване на изборния процес, сред които: методиката да е част от Изборния кодекс, да се промени структурата на ЦИК, да се предвиди достъп на наблюдателите и в помещенията, в които се печатат бюлетини и изборна документация, и връщане на преференциалното гласуване са сред най-важните предложения.