11 Май 2024събота21:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акордеонистът Нешко Нешев и писателят Георги Петков с приз "Почетен селянин 2013"

Пловдивчани поведоха хорото на връх Илинденя на "Мистериите на Хухла"

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 86

"Зайди, зайди, ясно слънце" запяха през нощта в един глас и българи, и гърци, и турци на връх Илинденя над прочутото ивайловградско село Хухла. Известната на Балканите народна песен подеха първият БГ талант Богдана Петрова и акордеонистът на планетата Нешко Нешев. Подеха я от раз, само с едно питане от страна на Боги и одобрително кимване на Нешко. Изпълниха я така, сякаш не стъпват за първи път заедно на сцена. Чудният глас на незрящото момиче докосна душите на 3 народа и ги "завърза" в едно, така, както върхът сбира 3 земи - българска, гръцка и турска, научи ДУМА от Катя Стайкова.
И се започнаха "Мистерии на Хухла 2013". По-скоро продължиха, защото от сутринта на водопадчето-светилище се надпяваха и наддумваха поети с китари и без китари - Бойко Георгиев, Балчо Балчев, Гинчо Павлов, Слави Георгиев. Актьорът, драматург Янко Митев зачете хухленски репортажи. Гостите потопиха снаги в река Арда и се облажиха под прохладните сенки на Големите чинари с чеверметата - агнешки и ярешки, и пилета под тенекия. Късно следобед в Хухла откриха Голямата художествена изложба на майсторите на четката Владимир Пенев, Владимир Чукич, Павлина Чукич, Хари Ананасов, Христо Габеров, Пенка Атанасова. А в селския хоремаг, недошлите край реката, опитаха зелници, тиквеници, пити, сътворени от ръцете на опитни хухленки. Наядени и напити, по мръкване всички тръгнаха към връх Илинденя.
Там, точно на празника на Свети Илия, точно под параклиса с името на пророка, на селския амфитеатър, до тракийското светилище от ХII век преди новата ера, жените от село Свирачи измолиха дъжд с молебен. И заваля. Буквално заваля в почти цяла България на другия ден, 21 юли, но вечерта "капки от звезди" оросиха самобитния културен фест. Гласовете на Богдана, Елена Чаушева, Гинка Иванова, Иванка Христева вляха живителна сила в над 1000-ата гости на празника. А акордеонът на Нешко Нешев, кларинетът на Младен Малаков, каба гайдата на Тома Томов накараха не само сърцата да затуптят, но и нозете да подемат изконните български стъпки.
С трибагреник в ръка първи залюляха тежко хоро 50-имата пловдивчани, дошли специално в Хухла на "Мистериите". Те донесоха поздравителен адрес от Костадин Димитров, кмет на пловдивския район "Тракия", до инициатора и организатора на феста - известния народен будител Иван Бунков, издател и писател. Водещата на "Мистериите", пловдивската журналистка с хухленски корен Катя Стайкова, изчете прочувствените кметски слова с пожелания за несекващ хъс за харни народни дела.
Кулминацията на феста бе обявяването на наградата "Почетен селянин". Иван Бунков връчи две статуетки във формата на пробит цървул, а в него земното кълбо, дело на скулптора Емил Пенчев. Нешко Нешев получи едната. Акордеонистът, посланик на добра воля към ООН, почетен гражданин на американския Сан Антонио, носител на престижни международни награди - от Института за световна музика в Ню Йорк, специален медал от папа Йоан-Павел II, най-накрая взе и достоен местен приз. "Ще напиша химн за Хухла", обеща развълнуван Нешко.
А другият призьор вече е написал, но не химн, а историография - "Кървавата 1913 година", книга за избиването на българите от село Гугутка, чиято съдба е сходна с жителите на Хухла. Авторът Георги Петков е разкрил чрез автентични разкази на очевидци и техните потомци трагедията на този край.


Богдана Петрова и Нешко Нешев


На връх Илинденя
Снимки Катя Стайкова

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1051

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 970

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 979

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 940

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 977

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 924

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 957

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ