29 Март 2024петък11:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акт на отчаяние доведе до размирици в Тунис

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 22

Буаза бен Буаза,
АП


Всичко започна с един млад мъж, който се самозапали в знак на отчаяние, след като полицията конфискува плодовете и зеленчуците, които той продаваше без разрешително. Мохамед Буазизи е 26-годишен випускник на университет без постоянна работа, който се опитвал да подпомогне семейството си.
Самозапалването му - което го изпрати в интензивно отделение бинтован от главата до петите - шокира Тунис и разпали протести заради безработицата, в които загинаха най-малко трима души.
Десетилетия наред Тунис бе представян за отличник на Арабския свят, за място, където икономиката е по-силна, отколкото в съседните страни, където правата на жените се спазват, размириците са рякост, а европейските туристи могат да изкарат лишени от стрес ваканции по крайбрежните курорти. Но последните протести проявиха една страна на Тунис, която държавата отдавна се опитва да скрие: бедността в селските райони, слабите перспективи на младите за намиране на работа и кипящото негодувание към управлението на президента Зин ал Абидин бен Али, който управлява Тунис с желязна хватка от 1987 година.
Организации, сред които Международният валутен фонд, хвалят Тунис, че се представя относително добре по време на световната икономическа криза, като за 2010 г. страната има растеж от 3,1 на сто според правителствени данни. Слабото място е безработицата, която бе близо 14 процента през миналата година. Ситуацията извън столицата и туристическите зони е още по-лоша, особено в региони като Сиди Бузид, където живее Буазизи. Тя е лоша и за образованите младежи. В страната, в която от десетилетия се акцентира върху образованието, на пазара на труда всяка година излизат 80 хиляди образовани абсолвенти и за тях няма достатъчно работни места.
Експертът по Северна Африка Фредрик Волпи казва, че Тунис се е "престаравал" в представянето на имиджа си въпреки своите проблеми с политическите и гражданските права и икономическия дисбаланс между успешните райони и селата. "Не е толкова изненадващо, че сега откриваме наличието на проблеми в Тунис", казва Волпи, старши преподавател в шотландския университет "Сейнт Андрюз". По думите му "изненадващо за хората, които понастоящем анализират региона, е това как международната общност, медиите и наблюдателите са се оставили да бъдат заблуждавани досега от реториката за тунизийския успех".
Правителството на Бен Али трудно понася несъгласието и бе сварено неподготвено за недоволството. Дипломатическа грама на САЩ, разкрита от "Уикилийкс", назовава Тунис "полицейска държава" и казва, че Бен Али е загубил връзка с народа.
Бен Али твърди, че протестите, съпроводени с насилие, са били манипулирани от чуждестранни медии и че те накърняват имиджа на Тунис. Той смени министъра на комуникациите при промени в кабинета, но запази министъра на вътрешните работи въпреки призивите на опозицията да го отстрани.
Освен това той разпореди на премиера да активизира властите в страната с план на стойност 6,5 милиарда туниски динара (4,5 млрд. долара) за създаването на работни места за тунизийци с университетски дипломи. Предвидената сума е значителна за страна с население от 10 милиона души. Но опозицията настоява, че отговорът на правителството е неадекватен и че протестите са били разпалени не само от безработицата, но и от липсата на граждански права.
"Протестите показват дълбока криза и илюстрират спешната нужда от промяна, която да върне доверието на гражданите, така че те да живеят свободни и горди в своята родина", казва Неджиб Чеби, основател на Прогресивната демократична партия.
Протестите започнаха в Сиди Бузид, скоро след като Буазизи направи опит за самоубийство на 17 декември. Полицията конфискува неговата стока, а полицай го зашлеви пред минувачите, казват негови поддръжници. Той опитал да подаде жалба, но властите отказали да я приемат. Отчаян, той се залял с бензин и се запалил публично.
Самозапалването предизвика взрив от демонстрации в съседните градове, а после и в други райони. На един от протестите полицията откри огън и уби 18-годишен демонстрант. Друг 44-годишен, ранен с куршум на същия протест, почина в петък от раните си в болница, съобщиха негови роднини.
На друг протест 24-годишен безработен демонстрант почина от токов удар, след като обяви, че иска да сложи край на живота си и бе монтирал високоволтова електрическа инсталация. Демонстрантите подпалиха полицейски коли и хвърляха запалителни бомби по официални сгради. В петък адвокатите излязоха на демонстрация в няколко града в знак на солидарност с демонстрантите. Опозиционни политици твърдят, че десетки са били арестувани.
Размириците бяха слабо отразени от туниските медии, които са под здравия контрол на държавата. Има обаче един изненадващ и потенциално окуражаващ знак. Частният тв канал "Несма" излъчи в четвъртък програма за протестното движение - безпрецедентен случай в историята на Тунис за коментар на политически деликатна тема. В предаването жители на Сиди Бузид говорят за своите страдания и се оплакват от корупцията, връзкарството и безнаказаността на властимащите. Мунир Суси, местен репортер за германската агенция ДПА, назова тази тв програма "истински повратен пункт, ако просъществува".

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ