18 Септември 2025четвъртък02:42 ч.

Алма матер откри годината

/ брой: 226

автор:Дума

visibility 388

С "Гаудеамус игитур" в аулата на Софийския университет вчера бе открита учебната година. Министър Сергей Игнатов и шефът на просветната комисия в НС Огнян Стоичков бяха гости на тържеството.
Софийският университет е единственото българско висше училище, което попада в европейските класации, заяви ректорът проф. Иван Илчев в словото си към студентите. Той се обърна към тях, че те са бъдещето на България, не армията, която има наполовина повече средства от образованието тази година. Проповедници на наизустени чужди идеи ни убеждават, че образованието е стока, не им вярвайте, заяви проф. Илчев. Той каза, че искането да се правят реформи, без да има държавна политика за висшето образование и пари, гарантира не мизерно развитие, а развитие на мизерията (Словото на проф. Илчев - на стр. 29). Ректорът подари на Игнатов тухла от първата сграда на Софийския университет и пожела след реформите да не останат руини.
Министърът обясни, че е започнал кариерата си в СУ и че според правителството този вуз е центърът на университетското битие в България. Не е вярно, че няма пари, не е представен проект как да се намерят пари, каза Игнатов. Той заяви, че не споделя думите на ректора, че ще има само рушевини, защото показателите на България за развитие не били лоши и тя се превръщала в лидер на Балканите.
По време на откриването групичка студенти бяха дошли с плакат "Само топлата вода не стига" да протестират, че два месеца в общежитията не е имало топла вода поради липса на пари за разплащане с "Топлофикация". Водата бе пусната преди два дни, след като вузът договори разсрочено плащане. Студентите обаче добавиха ново недоволство и въпроси: защо не са ги предупредили за водата, спестени ли са пари от "маневрата с Топлофикация", ръководството на вуза да осветли антикризисните си мерки и да даде достъп до данните за бюджет 2010. Докато течеше откриването, групата излезе с плаката пред университета.






 

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ