Атина представи нов списък с реформи
Мерките включват вдигане на ДДС, но и увеличение на пенсиите и минималната работна заплата
/ брой: 75
Гърция е предоставила на Европейската комисия нов коригиран списък от реформи за следващия транш финансова помощ. В него са изложени мерки, от които гръцкото правителство очаква за тази години да донесат до 6 млрд. евро приходи в бюджета, съобщи британският вестник "Файненшъл таймс". В това число не са включени приходите от очакваните приватизационни сделки, които се изчисляват на 1,5-1,6 млрд. евро. Мерките са фокусирани най-вече върху борбата с данъчните измами, контрабандната търговия с горива и цигари, върху данъчните регулации и лицензите за дигитални хазартни игри и телевизионни канали. Вдигане на ДДС също е част от мерките.
Предвидени са обаче и допълнителни разходи в размер на 1,1 млрд. евро, повечето от които са за увеличение на пенсии и, според някои източници, на минималната работна заплата. Предложенията на Атина също така включват създаването на кризисна банка - "Гръцки фонд за финансова стабилност", която ще се справя с лошите заеми и ще възстановява стабилността в уязвимия гръцки банков сектор, който става все по-зависим от Европейската централна банка.
В новия вариант на списъка от допълнителни мерки е заложен първичен бюджетен излишък в размер на 1,2% от БВП. Финансовото министерство смята, че ако предложенията с реформи бъдат приложени, бюджетният излишък ще достигне от 3,1 до 3,9% над заложената месечна цел 3% от БВП. За тази година БВП се предвижда да отбележи ръст от 1,4%, а за догодина - 2,9%, безработицата тази година да спадне до 23,4%, а през 2016 г. до 21,1%.
Представител на финансовото ведомство казал, че гръцката страна е изпратила на представителите на институциите списък от 26 страници, в който гръцките позиции били доуточнени и прецизирани. Една от основните цели на документа е отключване на краткосрочно финансиране, което ще позволи на гръцкото правителство да изпълни своите финансови задължения.
Гърция ще изпълни задълженията си към Международния валутен фонд до 9 април, заяви правителственият говорител Гавриил Сакеларидис, цитиран от Радио Атина. Пред агенция Ройтерс Сакеларидис каза, че преговорите, които Гърция води с кредиторите, са скъсили дистанцията, и че на тях е било постигнато сближаване на позициите. Той изрази надежда, че в следващите дни ще има по-нататъшен напредък и че скоро ще се стигне до позитивен резултат на среща на Еврогрупата, на която ще бъде ратифицирано и споразумението за допълнителна финансова помощ.
По-рано в. "Етнос" писа, че правителството, притиснато от поетите ангажименти към избирателите, се стреми да доуточни всеки детайл от плана за реформи, като припомня на кредиторите, че страната се нуждае от ликвидност. Вестник "Та неа" пък цитира източници от Европейската работна група, според които предстои още доста работа. Изданията поместват новия списък с реформи, публикуван на страниците на британския "Файненшъл таймс", с коментар, че най-вероятно той се е появил по искане на кредиторите.
Междувременно в интервю за "Блумбърг" бившият премиер Андонис Самарас изрази готовност да подкрепи правителство на националното единство, ако целта е Гърция да остане в еврозоната. Това би било необходимо, ако отстъпките, изисквани от кредиторите на Гърция за нейното финансиране, доведат до намаляване на сегашната управляваща коалиция, водена от премиера Алексис Ципрас, заяви лидерът на главната опозиционна партия "Нова демокрация".