25 Май 2026понеделник08:08 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Палитра

Автопортрети на Вера Недкова и Деница Боева в "диалог"

/ брой: 31

автор:Дума

visibility 1580

Автопортрети на Вера Недкова от средата на 1920-те до 1960-те години (от колекцията на Националната галерия) и автопортрети и инсталация на младата художничка Деница Боева са включени в изложбата на двете авторки в къщата музей "Вера Недкова" в София, ул. "11 август" 2, ет. II. Предвидено е експозицията, представена от Националната галерия, да остане там до 27 септември т.г., научи ДУМА от Диана Драганова-Щир.

Програмата "В дома на Вера Недкова" започна през 2019 г. с "диалог" между Анна Бояджиева и ранни творби на Вера Недкова, посветени на женската фигура и чувствителност. Настоящата изложба продължава посоката на търсене и представяне на различни гледни точки на съвременни автори в атмосферата на дома на Вера Недкова. 

Мястото е изпълнено с много спомени и белязано от интелектуалното и творческо присъствие на авторката. Платната й ни потапят в духа на времето, в което е живяла, и разкриват богатството на нейната личност и талант. Любопитна и аналитично настроена към промените в света, който я заобикаля, тя рисува себе си многократно във всички етапи от развитието си като художник. Избраните автопортрети пораждат въпроси за съдбата и философията на твореца. 

Деница Боева е сред номинираните за наградата на фондация "Стоян Камбарев" за полет в изкуството през 2019 г. Ученичка на Анна Бояджиева, тя създава инсталации и пространствените обекти, като използва различни материали. Нейните автопортрети са изпълнени в смесена техника, а светлинната й инсталация е изградена от текстилни нишки.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ