14 Юли 2025понеделник15:18 ч.

Баби под наем чакат внуци назаем

/ брой: 75

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 297

Преди години, когато един летен ден взимах сина си от детската градина, той ме попита: "Маме, ние имаме ли село?" "Нямаме", отвърнах и се учудих защо ми задава този въпрос. "Защото приятелите ми от детската градина заминават на село...", обясни с разочаровано изражение той. Разбирайки, че ще трябва да прекара остатъка от лятото в "сборна група" от "онеправдани" софиянчета.
Сетих се за този разговор, когато преди три години научих, че община Габрово е станала организатор на интересната инициатива "Приеми ме на село". Според регламента баби и дядовци взимат "внуци назаем", а желаещите деца за известно време се сдобиват с баби и дядовци "под наем" на село, каквото по рождение нямат. Звучи шеговито, но всъщност идеята е много ценна и, оказва се, привлича все повече участници. За първите две издания през 2013 и 2014 г. са заснети филми, а екипът на проекта ще ги представи в селата, които ще обходи, за да направи информационни срещи с местните хора. До края на този месец ще бъдат избрани новите населени места, които това лято ще се радват на присъствието на момичета и момчета от различни краища на България.
Инициативата е полезна, поучителна, дори забавна за всички участници в нея. Градските чеда ще поживеят по няколко дни на село, ще се докоснат до селския бит и култура, ще дишат чистия въздух, ще се наслаждават на живата природа и нейната неподправена хубост. Може би ще осъзнаят, че прекрасно се живее и без компютър, таблет и джиесем. Ще научат, че хлябът, сиренето и доматите се добиват в резултат на много знания, опит и нелек труд. И са по-вкусни от купешките. Ще си дадат сметка колко е хубаво да бъдеш полезен на другите. Ще усвоят умения, които може да им вършат работа в живота. И вероятно ще разберат, че "Учи, мама, за да не работиш!" не е единствената алтернатива.
А възрастните хора по българските села, зажаднели за дечурлига край себе си, ще живнат покрай тях и с готовност ще им предадат своите знания, опит и житейска мъдрост. Та да знаят как да се справят и без да им е дадено всичко наготово. Енергията и силата на младите пък със сигурност ще бъдат от полза на бабите и дядовците в някои битови и селскостопански дейности.
Това е може би един от смислените проекти, в които е добре да се включат повече общини от цялата страна. Защото го правим и за децата си, и за себе си, и за бъдещето на България. Може пък някои от тях утре да поемат обратния път - от града към селото. И така да преобърнат статистиката, която всяка година отчита по още няколко обезлюдени селища.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ