15 Май 2024сряда23:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард : Срещи

Дилян Манолов:

Българите нямат желание да дадат шанс на различните

Моето щастие е писането, а ученето наизуст и критиката остават за другите, казва незрящият младеж

/ брой: 18

автор:Деси Велева

visibility 1275

Дилян Манолов е на 22 години и е от Пловдив. От 16-годишен се занимава публицистична дейност. Играл е в любителски и две професионални постановки. Има три театрални пиеси, една от които е спечелила няколко младежки награди в България. Има няколко поетични награди от миналата година. Дилян е един от 14-те финалисти в предаването "Ръкописът" по БНТ1. Бакалавър е по психология от Пловдивския университет и в момента учи магистратура по психология на управлението.

"Никой няма да ни свърши работата, а работата се мисли и за нея трябва смелост"


- Г-н Манолов, вие сте един от 14-те финалисти в предаването "Ръкописът" по БНТ1. Кога и как се появи у вас желанието да пишете?
- Поисках да пиша, за да се изразя. В "Ръкописът" стана известна една моя фраза, че съм умен и красив, малко рус и със сини очи. Това е от нещо като есе, което трябваше да напишем в първи клас. После дойдоха стихотворенията и по-сложните неща за изразяване. Пиша литература и имам театрални търсения, защото в литературата и театъра има неща, които ми липсват като теми, изразни средства, език. А прописах поезия, защото в училище разбрах, че имам непоносимост към наизустяването. И сега моето щастие е писането, а ученето наизуст и критиката остават за другите.
- Участвали сте и в театрални постановки. Кое е на първо място в живота ви - театърът или литературата?
- Театърът и литературата, освен изкуства, са и изразни средства. За различни послания използвам различните форми, но театралното ми е по-познато и близко.
Радвам се, че аз с хаотична театрална подготовка преди три години заедно с режисьора Евелина Николова поставихме "Спомен за мечтите ни". Постановка, на чийто език говорят "Тоскография" на пловдивския драматичен театър и "Песните на Малдорор" с Леонид Йовчев. Тези две пиеси са на много по-високо професионално ниво, защото и актьорите, и режисьорите са големи професионалисти. Но радостта да стоя долу, в зрителната зала, да слушам представлението и да усещам, че и аз още на 19 години съм излязъл с подобен език и изразни средства е повече от щастие. Едно е мъчещ се незрящ актьор и драматург да играе такъв текст с определените актьорски похвати, съвсем друго е това да се прави от големите на сцената. Да видиш споделена и доразвита идея от някой, който си имал за пример и който не знае за идеята ти, е чест и щастие.
- Завършили сте психология, как я съчетавате с останалите си дейности?
- Започнах да уча психология заради театъра. Някои от най-големите руски и американски театрални режисьори имат дълбоки интереси, а дори експертиза в психологията. За момента успявам да съвместя научната си дейност със литературата. В последните месеци нямам време за театър, а и "професионални" артисти, които са склонни да работят с мен.
- Какви пречки сте срещали като незрящ в осъществяването на любимите си дейности?
- Като незрящ се сблъсквам с нежеланието на хората да дадат шанс на различните. Това не е страх, а е именно нежелание, което е още по-грозно. Съгласен съм, че сляп актьор звучи като поредната откачена идея, но аз не съм допускан дори на интервю за работа като асистент в отдел човешки ресурси, каквато е научната ми квалификация.
Освен това нямам право да уча в НАТФИЗ или НБУ актьорско или режисура, защото съм незрящ. В България съм осъден на това да нямам диплома за "професионален творец" и "професионалните творци" се навиват да работим заедно много бавно и трудно.
Все пак трябва да отбележа, че преди по-малко от месец от печат излезе първата ми стихосбирка  "Водопадане" под редакцията на гениалния ни поет, драматург и сценарист Петър Анастасов. Тя ще бъде представена на 8 февруари в столичния клуб "Перото". Анастасов държи да издаде и романа ми, с който участвах в "Ръкописът" и в момента започвам работа по финалните щрихи, преди да му го пратя за редакция. Работното заглавие е "Крепост". 
- Били сте и в чужбина, там срещахте ли същите трудности?
- Дълго време съм живял в Германия, а миналата година имах щастието да бъда на академичен обмен по програмата "Еразъм+" в университета "Томас Мор" в Антверпен. Чужденците винаги са ми давали шанс. Всичките ми приятелки са чужденки. Когато подчертавам това, хората ми казват, че просто съм имал късмет с чужденците. Все си мисля, че късметът се появява веднъж, а не непрекъснато при почти всеки контакт. В Белгия получих шанса да бъда част от кинаджийско-актьорски курс, воден от големи хора в белгийското, холандското и датското филмово дело. Там получих предложение за работа в огромна компания, занимаваща се с човешки ресурси, мениджмънтски тренинги, изработване на маркетинг и рекламни стратегии. Срещнах настоящата си любов - испанка. Тук хората много ми се радват на нещата, харесват ме и физически, но аз не усещам взаимност.
- Какво тогава ви кара да останете в България?
- В България ме задържа образованието, в което съм вложил прекалено много сили. Не мога да кажа, че го правя от патриотизъм или заради нещо, което би ми липсвало в чужбина.
В Белгия получих предложение от огромна фирма, занимаваща се с всеки аспект на бизнес организациите, но хората не бяха разбрали, че съм от чуждестранна група и ми предстои да се дипломирам обратно в България. Ако говорим за изкуство, холандците, белгийците и датчаните са много работливи и даващи шанс хора и когато се докажеш, на своя страна печелиш сигурен екип, с който взаимно да продължавате да се учите.
Бих казал същото и за психологията и научната дейност. Холандското за мен значи социалност, точност и отвореност към новото, като по някакъв си техен магичен начин успяват да запазят езика, характерната си култура, а дори и ги развиват.
- В тази връзка какво според вас трябва да се промени у нас?
- Никой няма да ни свърши работата, а работата се мисли и за нея трябва смелост. И това, което се продава като изкуство, се нарича забавление.
- С какво предстои да се заемете в следващите месеци?
- Предстои да издам своя роман, с който участвах в "Ръкописът". В момента съм се концентрирал върху писането на кратки разкази и хайку. Кратките форми се оказаха приказна и мощна магия с диамантени, непрощаващи остриета. Предстои ми да защитя дипломната си работа за финализиране на магистратурата ми. Там темата също е много важна за мен. Ще работя за валидизирането за използване в България на психологически подходи, които да ни учат на поставяне на граници. Кога да кажем "не". Надявам се да намеря режисьор, който да пожелае да постави един нов мой моноспектакъл.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ