15 Юли 2025вторник20:13 ч.

Българите в Албания са... македонци

Скопският официоз публикува брутален фалшификат, изданието е гневно на София заради грижите й за българското малцинство в Албания

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 1411

Тази публикация на вестник "Нова Македония" е фалшификат, загърбващ дори признатото от албанската държава българско малцинство. Българите в Албания са над 60 000 души. На 12 октомври 2017 г. те са признати за малцинство от албанския парламент. В момента там действат три български учебни заведения - неделно училище "Христо Ботев" в Тирана, както и две училища в Корча и Билища.

Българската общност в Албания е религиозно многообразна. В Преспа преобладават православните християни, в Голо Бърдо тя е предимно смесена - мюсюлманска и православни християни, докато в района на Гора преобладават мюсюлманите. За всички албански българи, независимо от тяхната религия, основният им приоритет е изучаването на българския език.

В Мала Преспа, Голо Бърдо и Кукуш македонистката пропаганда работи агресивно от години и България трябва да направи много повече за своето малцинство в тези райони. 

x   x   x

Продължават тежките провокации и незачитането на македонците в Албания от страна на български емисари. Представители на македонското малцинство в Албания няколко пъти досега предупреждават за противоречиви действия на българското посолство в Тирана и на български държавни институции, както и на частни български асоциации и фондации. Споменатите дейности имат за цел да покажат съществуването на българско малцинство в Република Албания, въпреки че това противоречи на всички данни от преброявания на населението от създаването на албанската държава.

По-рано македонското дружество "Илинден"-Тирана посочи, че във всеки изборен цикъл българските политици засилват отровната реторика по отношение на Македония, а 

асимилацията и българизацията на македонците 

се използват като печеливша карта. Напоследък такова предупреждение отправи Васил Стерьовски - председател на Македонския алианс за европейска интеграция, според когото се разгръща нова агресивна кампания за асимилация на македонците в Мала Преспа.

Именно след едно такова предупреждение Милена Селими - представителка на българското малцинство в правителствения Комитет за националните малцинства на Албания, по време на престоя си в населената с македонци област Мало Бърдо обяви във Фейсбук, че се е срещнала "с представители на българското малцинство в този регион". Тя поясни, че заедно с нея са били директорът на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова, посланикът на Република България в Албания Ивайло Киров, председателят на дружеството "Българите в Албания" Гезим Курти, администраторът на област Острени Луан Миештри и представители на община Булкиза.

 

Няма българско малцинство в Албания

Допълнителни данни показват, че броят на българите в Република Албания е минимален и това е особено очевидно от официалната информация на Централната избирателна комисия на България, според която за участие в изборите в Албания са се регистрирали 176 души, шестима от които в българското посолство.

Наличните списъци за всеки град в Албания показват, че има етнически албанци, регистрирани да гласуват на последните избори в България. Според вестник "Илинден" има и македонци, гласували от околността на Корча, общо 46 души, но те от десетилетия са финансирани от българските власти, които се опитват да ги убедят, че са българи. Сред македонците от областите Голо Бърдо и Гора няма нито един регистриран за гласуване, а същото може да се види и в столицата Тирана. 

В Преспа живеят македонци с македонски език и идентичност

Съществуването на македонци в Република Албания постоянно се потвърждава от албанските власти. В този дух беше и изказването на албанския министър на отбраната Нико Пелеши в село Туминец. Според него в Преспа живеят македонци, които говорят македонски език и имат македонска идентичност, култура и традиции.

"Въпреки някои чужди влияния, за нас тук живеят македонци. Те представляват общност, която е допълнителна стойност в мозайката на културните, историческите, етнографските и езиковите ценности по нашите земи", каза Пелеши.

Това потвърждава и Пале Колефски, кмет на община Пусец, който коментира твърдението, че в Мала Преспа е разпространена инструкция за гласуване на местните избори на български и албански език, вместо на македонски и албански. "Такава инструкция по време на кампанията за местните избори в Мала Преспа не е имало. Истината е, че в Мала Преспа живеят македонци. Аз съм македонец..." - каза Колефски.

Д.Ст.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 760

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 657

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 660

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 590

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 682

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ