02 Юни 2024неделя01:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българите живеят със 7 години по-малко от другите европейци

/ брой: 43

автор:Дума

visibility 99

Със сегашните темпове на развитие на здравеопазването на България ще са необходими 38 години, за да догони средната продължителност на живота в петте най-големи държави от ЕС - 82 години. Тези данни цитира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров на форум на инициативата "Заедно за повече здраве". Той заяви, че през последните години продължителността на живота у нас се е увеличила, но въпреки това българинът живее средно със 7 години по-малко от останалите европейци. Страната изостава и по отношение на предотвратимата смъртност - тя е близо 3 пъти по-висока.

Организациите от инициативата "Заедно за повече здраве" - БЛС, Българският фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на научноизследователските производители в България настояват за надпартиен консенсус за ускорено развитие на здравеопазването в следващите 5 години. Сред исканията им е увеличаване на публичните инвестиции за здраве от 4,2% на 8% от БВП или от 6 до 10 млрд. лева.

У нас доплащането на лекарствата по лекарско предписание е средно 37%, докато в петте най-големи европейски държави е 5%, коментира председателят на БФС проф. Асена Сербезова. Анализът показва, че по-ниските нива на публичните разходи за лекарства са свързани с по-лоши здравни резултати.

Над 50% от лекарите работят в София, Пловдив и Варна, а всеки трети медик у нас е над 60 г. Затова от "Заедно за повече здраве" са категорични, че е необходима държавна политика във финансирането на кадрите по региони. 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ